5 divných věcí u novorozenců, na které se připravte

Každé miminko nemusí vypadat po narození jako z katalogu.
Zdroj Instagram
Celých devět měsíců jste v očekávání, jak vaše vytoužené miminko bude vypadat. Představujete si ho, už jeho vzhled vlastně máte v hlavě. Ale pozor, abyste nebyly pak zklamané či rozčarované. Novorozeňata se totiž můžou narodit s určitými defekty. Buďte na ně připravené.

Nepochybujeme, že se vám narodí to nejrozkošnější a nejkrásnější miminko pod sluncem. Pro každou maminku je ostatně její děťátko tím nejhezčím, co kdy viděla. Ale občas se stane, že se krátce po narození zaleknete, jak vlastně dítě vypadá.

S jakými podivnostmi se mohou jinak roztomilá stvoření narodit, se dočtete v přehledu níže. Není ale důvod se znepokojovat. Vše se samo spraví.

1. Šišatá hlava

Vypadá vaše miminko, jako byste ho adoptovali od mimozemšťanů? Ke krásně kulaté hlavičce má daleko; ta jeho připomíná spíše míč na americký fotbal?

Neděste se, je to opravdu normální záležitost, která postihuje až 50 procent novorozenců. Jejich lebeční kosti jsou totiž měkké a čekají teprve na srůstání. Lebka musí být měkčí, aby se dítě dostalo hladce z porodních cest a své mamince nepoškodilo při rození všechny kosti v pánevním dnu.

Pro jeho hlavičku celý porod představuje obrovskou zátěž, proto může být protáhlá, oteklá, nebo dokonce nafialovělá. Ale během několika dnů defekt zmizí a už se můžete radovat z miminka s pěkně kulatou hlavou.

2. Výtok a krev v plenkách

Taková věc zajisté vyděsí každého novopečeného rodiče. Proto se na to připravte předem a už budete vědět, o co jde, takže nebudete hystericky vřískat. Týká se to novorozených holčiček. Při přebalování si všimnete, že na plence kromě moče je i narůžovělý výtok.

„U děvčátek je výtok bělavého hlenového sekretu z pochvy, občas i s malou příměsí krve, zcela fyziologický. Tento stav souvisí s hormonálními změnami v těle novorozené holčičky, nevyžaduje léčbu a výtok sám vymizí,“ vysvětluje primář Miloš Černý.

3. Zduřelá prsíčka

Myslíte si, že jsme se zbláznili? Opravdu se něco takového děje a můžete z toho být i lehce rozpačitá. Vystouplá prsa očekáváte u dívky v pubertálním věku, nikoliv u čerstvě narozeného dítěte. Ale zase se opravdu nelekejte. Jde o celkem častý jev, který nastává kupodivu až u 70 procent novorozenců. Zduřelá prsíčka jsou na omak tvrdá a jedno může být větší než druhé.  Jde jen o důsledek hormonů z dělohy. Během pár týdnů se vše dostane do normálu.

4. Novorozenecké akné

Každý z nás si myslí, že se miminko narodí s dokonalou pokožkou, která je sice citlivá, ale za to bez jediného defektu. O to víc jsou v šoku rodiče dětí, u kterých se objeví v obličeji pupínky s bílým povrchem připomínající pubertální akné. Postihuje nejvíce děti od dvou do čtyř týdnů a brzy také vymizí. Když se objeví i u vašeho dítěte, tak mu je hlavně nevymačkávejte, způsobilo by to jizvičky. Pupínky zmizí bez jakéhokoliv následku samy.

5. Kýchání

Neustále jen vaše malé dítko kýchá a kýchá? Vy už se určitě děsíte, že ho může dráždit prach, nebo váš pes. Obáváte se, že je alergik, ale ono tomu tak vážně není. Zase jde u tak malých dětí o naprosto normální jev. Jde o přirozený reflex, čímž si miminko čistí dýchací cesty od nečistot ze vzduchu. 

(luc)

Diskuze

reklama