5 největších rozdílů mateřství za socialismu a dnes

26. Února 2018
Na city dřív nebyl čas.
Zdroj instagram
To, co bylo dříve naprosto běžné, je pro dnešní maminky už sci-fi. Naštěstí.

Dnes se zakládá na vztahu matky a dítěte hned od narození, ženy mají přístup ke všem informacím a v době krize mají mnoho možností o podporu a pomoc. Takový komfort maminky za socialismu rozhodně nezažily.

Dnes mají maminky mnohem větší komfort.
instagram

  • 1. Porod a poporodní péče

Na dnešní informace při porodu, možnou podporu tatínka a bonding s miminkem zapomeňte. Tehdy ženy vůbec netušily, co se s nimi bude dít, doprovod u porodu byl naprosto vyloučený a dítě se matkám nosilo pouze na kojení.

  • 2. Délka mateřské dovolené

V dnešní době mohou ženy zůstat na mateřské až 4 roky, navíc se mohou svobodně rozhodnout, zda chtějí a potřebují i pak pracovat. Je tedy možné být s dítětem v té nejdůležitější době a plně se mu věnovat. Dříve byla délka mateřské mnohem kratší a až do 60. let neplacená, takže každá žena se snažila co nejdříve nastoupit do práce.

Zajímá vás jak dlouho budete rodit?
instagram

  • 3. Jesle jako běžná součást dětství

I dnes jesle existují, ovšem rozhodně nejsou tak hojně využívány jako dřív a standard pro děti se rozhodně zvedl. Za socialismu byly jesle hojně využívány, jelikož se rodiče museli co nejrychleji vrátit do práce. Jak velkým přínosem byla péče v jeslích pro děti, je diskutabilní.

  • 4. Stop kojení

Dnes se za kojení dost bojuje. Pro dítě je mateřské mléko rozhodně tím nejlepším, a pokud maminka může, měla by děťátko kojit. Takový názor ovšem dříve rozhodně nepanoval. Z důvodu potřeby hlídání byly děti od kojení velmi brzo odstaveny, a to, i když maminka kojit mohla. Se sunarem se tedy za socializmu roztrhl pytel.

Ne každá maminka může spokojeně kojit.

  • 5. City stranou

Bonding (láska na první dotek), naslouchání potřebám dítěte apod., to jsou věci, které se řeší a tolerují až dnes. Ne že by dříve o děti nebylo postaráno. Péče se ovšem zaměřovala spíše na fyzické potřeby dítěte než na citovou stránku.

(kri)

 

Diskuze

reklama