5 výtečných rad pro maminky, jak bojovat proti nevyspání

Podle odborníků by měl člověk nejlépe spát nepřerušovaně osm hodin denně. Ale jak to máte dělat, když se vám narodí miminko, které nechce spát? To už v odborné literatuře nepíší. Nejste v tom ale sama. I proti takovým strašným stavům, jako je nevyspání, jde bojovat.

Nejčastějším tématem, které novopečené maminky rozebírají, je bezesporu spánek. Bohužel v těhotenství si nejde "naspat" dopředu, abychom mohly čerpat ze zásob.

Přijdete si už na pokraji sil a pro spánek byste vraždily? Bohužel vám nemůžeme zaručit, kdy se zase pořádně vyspíte, ale určitě jde i s takovým – na první pohled nezvladatelným – problémem bojovat.

1. Spěte, když spí miminko

Využijte každé volné chvíle, kdy prcek konečně zase usne, a běžte si lehnout taky. Sice nevíte, jak dlouho bude spánek trvat, avšak v krajních situacích, kdy jste naprosto vyčerpaná, se počítají i minuty. Vykašlete se na domácí práce, na jiné úkoly, které byste rády zvládly. Nic není přednější než vy. Musíte být pro miminko alespoň trochu vyspalá a odpočinutá maminka. Všechno jinak hoďte za hlavu.

2. Využijte babičky

Pokud máte to štěstí a máte fungující babičky, které se o hlídání malého drobečka jen perou, tak se nenechte dlouho přemlouvat a na chvíli jim ho půjčte. Mohou s ním jít ven a vy si zatím lehnete a budete spát. Věřte, že za každou takovou pomoc budete platit zlatem.

Někdy trvá dlouho, než se miminko naučí dlouho spát.
Instagram

3. Poproste kamarádky

Sice to nemusí být přebornice na hlídání dětí, ale na tu hodinku či dvě by mohly miminko vzít do kočárku a projet se s ním venku. Takhle malé dítě stejně většinou celou procházku prospí, tak se nemusíte ničeho bát. V klidu se vykoupete a zdřímnete se. Za pocit, kdy se budete cítit zase jako člověk, budete mít kamarádky ještě raději.

4. Zapřáhněte tatínka

Miminko není přikované jen k mamince, ale má přece i milujícího tátu, který by se neměl bát být se svým potomkem sám. Odstříkejte mléko, dejte prcka partnerovi a běžte se na chvíli vyspat k rodičům či kamarádce. Pak se ke svým láskám budete vracet o to více radostněji, když si v klidu zdřímnete.

Někdy trvá dlouho, než se miminko naučí dlouho spát.
Instagram

5. Zkuste „bílý šum“

Pro někoho je to naprostý zázrak. Zadejte si na YouTube "bílý šum". Tyto zvuky dokáží uspat miminko snad za každé situace. Třeba i vám se to povede a budete mít nějakou tu hodinku k dobru, zatímco bude děťátko „zaměstnané“ tak dobře známými zvuky, které mu budou připomínat období v bříšku.

(luc)

 

Diskuze

reklama