Cucá si vaše dítě palec? Máme pro vás 6 tipů, jak se zlozvykem bojovat

1. Prosince 2017
Je to velký oříšek dítě odnaučit cucání palce.
Zdroj Instagram
Pro děti je cucání palce tou nejlepší hračkou a činností, kterou znají. Dokáže zkrátit čekání, nudu nebo pocity strachu. Lépe se jim s palcem v puse usmívá a cítí se více v bezpečí. Jenže dlouhodobé odkládání a tolerování tohoto zlozvyku víc a víc ubližujete svému dítěti. Nezavírejte před tím oči, než mu zkazíte chrup i sociální návyky. Víme, jak vám pomoci.
  • 1. Pište si poznámky

Pozorujte svého potomka po celý den a zkuste vychytat, kdy nastává situace, že si začne cucat paleček. Co tomu předcházelo, jestli byl ve stresu, jak reagoval. Všechno si zapisujte a pak z toho zkuste vyvodit závěr, kde je spouštěč cumlání.

  • 2. Nežije dítě ve stresu?

Zamyslete se nejdřív sama nad sebou, jestli jste dítěti už od útlého věku opravdu zařídila klidné a láskyplné prostředí, ve kterém by žilo bez stresu. Jestli má za sebou malé dítě traumatické zážitky, které otřásly jeho jistotami, tak si cucáním samo přivádí pocity bezpečí.

  • 3. Žádné tresty

Jestli vás dítě neposlouchá a prst si prostě neustále cucá, tak ho ale za to netrestejte. Tím byste vše jen zhoršovala. Raději zvolte strategii nápomoci v těžkých situacích. Jakmile ho uvidíte, že si chce opět cucat palec, a vy už tušíte, co může být spouštěčem, tak mu zkuste pomoci se se stresem vyrovnat jinak.

Musíte přijít na příčinu, proč si dítě začalo palec cucat.
Instagram

  • 4. Zatočte s nudou

Nenechte svého potomka se dlouhodobě nudit. Když se totiž dítě nudí, tak si proti těmto stavům pomáhá všemožným způsobem a nejraději právě s prstem v puse. Malujte s ním, skládejte puzzle či postavte nějakou stavebnici. Hlavně zaměstnejte jeho ručičky.

  • 5. Zkuste mu nabídnout jinou „zábavu“.

Když je dítě malé, tak mu zkuste dát jako náhradu dudlík nebo nějakou zajímavou hračku. Zkuste něčím „přebít“ jeho touhu cucat si palec.

  • 6. Plyšák

Zajímavá hračka může také všechno zachránit. Běžte s dítětem společně do hračkářství, ať si vybere jakéhokoliv plyšáka, se kterým si nebude jen hrát přes den, ale bude s ním i spát v postýlce. Pak se s ním bude cítit bezpečněji a nebude mít nutkání strkat si prsty do pusy.

(luc)

 

 

Diskuze

reklama