Děti a školka: Na co se jich nikdy nesmíte ptát

25. Listopadu 2017
Na co se nemáte ptát?
Zdroj Instagram
Ode dne, kdy dítě překročí práh mateřské školky, se změní naprosto všechno. Váš zajetý režim je minulostí a vaše holčička či chlapeček udělají první krůček do velkého světa.

Jak to ale celé zvládnout bez slziček a traumat, která mohou být i na celý život? Vyhněte se těmto otázkám:

  • Jak jsi se vlastně měl/a?

Na takovou otázku vám nejen dítě odpoví většinou jen „dobře“. Nikdy víc se nedozvíte, vlastně ani to, jestli tam ratolesti nikdo neubližuje. Spíše otázky rozviňte více, například: „Co vám paní učitelka vyprávěla? Kde jste se byli projít? S kým sis dneska hrál?“

  • Nezlobil/a jsi?

To je naprosto zbytečná otázka. Jak vám na to má asi malý špunt odpovědět? Kdyby se něco špatného ve školce dělo, tak vám to přeci řekne paní učitelka. Takto malé dítě se samo k ničemu nepřizná.

  • Co ti je?

Na tuto otázky se celý život ptáme jak dospělých, tak i dětí. Ale co by vám na to dítě asi tak mělo odpovědět? Přesně jako i dospělí řekne „nic“. Jestli vidíte, že je dítě skleslé, přepadlé, smutné, tak se ho ptejte spíše konkrétněji: „Vidím, že jsi smutný, stalo se dnes něco ve školce? Proč jsi přepadlý?“

  • Co jsi měl/a k obědu?

Tuto otázku používáme hlavně při konverzaci s dospělými, když nám dojdou jiné otázky. Ale proč se na to ptát dítěte? Stejně takový prcek ani neví, co měl před hodinou k jídlu, natož k obědu. Jídlo moc děti nevnímají, upínají vzpomínky hlavně na hry.

(luc)

 

Diskuze

reklama