Jak uchránit soukromí dětí i dospělých v kyberprostoru

11. Listopadu 2017
Pozor na pasti a nástrahy internetu.
Zdroj Profimedia.com
Dnešní děti jsou internetovou generací a svět bez sítě si nedokážou představit. Jenže kromě kladů má internet i jednu nepříjemnou vlastnost. Jakákoliv zveřejněná informace – text, fotka, video – tu teoreticky může „žít“ navždy. Přinášíme vám bezpečnostní pravidla pro teenagery i dospělé.
 • Vždy přemýšlejte, než na internetu něco zveřejníte. To se týká nejen informací, které se bezprostředně vztahují k vám, ale i těch, jež by mohly poškodit vaše kamarády. 
 • Nikomu neprozrazujte přístupová hesla a měňte je často. Heslo by pak mělo mít alespoň osm znaků a vedle písmen obsahovat i číslice. 
 • Nepodceňujte zabezpečení počítače. 
 • Vždy používejte antivirový a antispywarový program a pravidelně je aktualizujte. 
 • Používáte-li operační systém Windows, mějte povolené průběžné aktualizace. Pro kontrolu nad komunikací počítače připojeného k internetu mějte zapnutý firewall. 
 • Pokud máte pocit, že někdo zná obsah každého vašeho e-mailu nebo IM konverzace (ICQ, Skype), existuje pravděpodobnost, že vás nějakým způsobem sleduje. Mohl změnit nastavení vaší e-mailové schránky či programu tak, aby dostával kopii každé zprávy, kterou pošlete. Případně má přístup k záznamu rozhovorů (logu) vašeho IM klienta. Teoreticky by se ovšem mohlo stát, že vám do počítače nainstaloval takzvaný spyware, a to aniž by musel mít fyzický přístup k vašemu computeru. Mohl se k vám nabourat přes internet nebo vám poslat přílohu (elektronická pohlednice, hra apod.), která mohla takový sledovací program obsahovat. Jakmile spyware jednou v počítači je, běží ve skrytém režimu. Pronásledovatel pak může získat přehled o všech vašich aktivitách – odeslaných e-mailech, vytištěných dokumentech, navštívených internetových stránkách, klíčových slovech zadaných do vyhledávače. Případně spyware v pravidelných intervalech vytváří „screenshoty“ vaší pracovní plochy a bez vašeho vědomí je odesílá na určenou adresu. Jestliže máte pocit, že je ve vašem počítači spyware, vyhledejte odborníka. Máte-li podezření, že by někdo mohl znát některé z vašich hesel, vždycky je raději měňte z jiného počítače a často. Bezpečný počítač použijte i k založení nové e-mailové adresy nebo IM účtu. Nově vytvořené uživatelské jméno by na vás nemělo nijak odkazovat. 
 • Nikdy nesdílejte informace osobní povahy na chatech a diskusních fórech. 
 • Máte blog, používáte Skype, ICQ, sdílíte na netu hudbu, fotky, ale zadali jste během registrace své celé jméno, věk, město, kde žijete, nebo třeba seznam svých koníčků? Pokud ano, je možné, že všechny uvedené údaje jsou veřejně dostupné. Mnohdy proto bývá lepší uvádět jen minimum informací (například křestní jméno a smyšlené příjmení). Chcete-li si zachovat anonymitu, dávejte si též pozor, aby vaše uživatelské jméno (přezdívka) neprozrazovala o vaší skutečné identitě víc, než máte v úmyslu. 
 • Věnujte pozornost záložkám jako Nastavení soukromí i tomu, co při registracích zadáváte. Platí to pro sociální sítě, on-line seznamky i chaty (Facebook, Myspace, libimseti.cz, lide.cz). Nikdy nevíte, kdo váš profil uvidí. Mohou to být spolužáci, rodina, učitelé, potenciální zaměstnavatel, případně ale i někdo, kdo by vás chtěl pronásledovat. 
 • Pokud se k vám někdo chová výrazně nepřátelsky, neodpovídejte. Týká se to jak soukromých zpráv obsahujících urážky a výhrůžky, tak i chatů a fór. V prvním případě si zprávy uložte a vytiskněte; mohou posloužit jako důkaz. Ve druhém se odlogujte a o incidentu informujte provozovatele daného serveru nebo služby. 
 • Nikdy se nesetkávejte o samotě s někým, koho znáte jen ze sítě. 
 • Pokud už se musíte s někým takovým setkat, mělo by se tak stát na veřejném místě, nejlépe i za doprovodu někoho dalšího. 
 • Je-li vám méně než 18 let, v případě jakýchkoliv vážnějších problémů informujte rodiče nebo jiného dospělého. 
 • Ti mohou nastalou situaci řešit například s poskytovatelem připojení k internetu. Pokud by se pak jednalo o vážnější hrozbu, mohou kontaktovat policii.

 (ste)

Témata: Internet , kyberprostor , děti

Diskuze

reklama