Jak vyzrát na rýmu a kašel? 5 nejlepších babských rad

14. Ledna 2018
Zima ještě pořádně nepropukla, ale o dětských chorobách se to říci nedá. Ve školkách, školách či na dětských hřištích na sebe děti prskají bacily a jsou pak neustále nachlazené. Jak nad takovými nemoci vyzrát? Máme pro vás 5 nejlepších babských rad, které zaručeně fungují!
  • Rýma – horká voda a sůl

 

Zapomeňte na různé nosní spreje, které sice rychle zaberou, ale naruší sliznici, jež se pak stává méně pružnou; za nějakou dobu tento lék na rýmu ani nezabere. Použijte je opravdu jen v nouzi.
Zkuste ale uvolnit ucpaný nos pomocí inhalace horké páry, pokud už je dítě ve věku, kdy to zvládne. Jestli ne, tak mu namočte ručičky do horké vody (ale pozor na extrémní teploty), aby se cévy v končetinách odkrvily.
Na zředění zahleněné sliznice je nejlepší slaná voda. Tu prodávají v lékárně a dá se i inhalovat.
  • Kašel – tymián, ořechy

 

Tymiánový sirup uvolní hleny, dokáže zmírnit kašel, a dokonce má i protibakteriální účinky. A jak takový sirup připravit?
Hrnek vody (asi 250 ml) povaříte s hrnkem pískového cukru (asi 200 g). Po tom do tohoto vývaru nasypte sáček tymiánu (8-9 g). Ten koupíte v potravinách. Nechte ho pak pár minut louhovat. Konečný nápoj podávejte čajovou lžičkou každou hodinu.
Má vaše dítě suchý kašel? Na to je nejlepší odvar ze skořápek vlašských ořechů.
Kupte 12 ořechů a jejich skořápky namočte přes noc do půllitru vody. Ráno to vše na 30 minut povařte. Podávejte potomkovi vlažné a jen trochu oslazené.

Babské rady jsou někdy lepší než všemožné léky.
Instagram

  • Zábal proti kašli

 

Dostaly se vašemu dítku hleny na průdušky? Pomohou zábaly hrudníku. Už naše babičky se tím řídily a opravdu to zabíralo. Ještě hrudník mazaly sádlem, ale stačí klidně olejový zábal.
Horký olivový olej nalijte na kapesník nebo plenu. Hlavně zkontrolujte teplotu, abyste dítě nepopálili. Pak ji přiložte ratolesti na hrudník. Pro větší účinek kapesník můžete překrýt potravinářskou fólií a pak ještě zabalit do ručníku. Nechte působit hodinu.
  • Bolest v krku - šalvěj a Priessnitzův zábal

 

Znáte starý dobrý zápal podle Vincenze Priessnitze? Jestli ne, tak naše babičky na něj spoléhaly a vyplatilo se to.
Namočte kapesník do chladné, ale ne příliš studené vody, kolem 22 stupňů. Pak ho vyždímejte a přiložte na krk, dejte přes něj igelit a pak celý krk ještě zabalte do dalšího šátku. Vše se totiž musí zapařit. Dítě nechte s obkladem až dvě hodiny. Můžete opakovat po 3 až 4 hodinách.
Na bolest krku a jeho dezinfekci také pomáhá šalvěj. Buď ji pijte jako čaj, nebo kloktejte.

Nachlazení není nepříjemné jen pro děti, ale i pro jejich rodiče.
Instagram

  • Horečka – zábal

 

Pokud teplota vašeho dítěte přesáhne hodnotu 38,5 stupňů, tak už lékaři doporučují tuto horečku srážet. Pokud chcete co nejdříve dítěti ulevit, tak mu zkuste udělat zábal na končetiny.
Namočte ponožky do studené vody (nejlepší je, když je o dva stupně nižší, než je teplota těla) a dejte je dítěti na nohy. Po 15 minutách můžete namočení znovu opakovat. 
Jestli je horečka ještě vyšší, tak se používá zábal hrudníku. Jestli ale bude souhlasit, tak můžete dát dítě i do studené lázně, cca o dva stupně nižší teplota než těla. 

 

(luc)

 

Diskuze

reklama