Kde děti rozvinou hudební talent

Děti si užívají hraní na hudební nástroje
Zdroj Profimedia.com
​Vyniká vaše dítě ve zpěvu, tanci, rádo maluje? Nenechte zahálet jeho tvořivé dovednosti a podpořte jeho talent volbou vhodného oboru v základní umělecké škole.

Tou prošla i první česká superstar Aneta Langerová. "V šesti letech, kdy mě maminka se sestrou přivedly ke klavíru, jsem začala chodit do základní umělecké školy," vypravuje Aneta. "Ale u klavíru jsem v lidušce vydržela jen krátce. Uchvátila mě totiž kytara a zpěv. Kromě hry na kytaru jsem pak zpívala jak ve sboru, tak sólově při vystoupeních v kulturním středisku v Říčanech," dodává. 

Nejprve přípravka 

Základní umělecké školy (ZUŠ) jsou jak státní, tak soukromé. V obou typech se výuka uskutečňuje v hudebních, tanečních, výtvarných a literárně-dramatických oborech. 

Rodiče se často domnívají, že mohou děti do ZUŠ přihlásit v kterémkoli věku. To však není úplně pravda. Na rozdíl od agentur či kulturních center neposkytují totiž ZUŠ zájmové, ale ucelené školní vzdělání, které vychází z "osnov" (rámcových vzdělávacích programů) vydaných ministerstvem školství. Dítě musí v ZUŠ projít jednotlivými stupni studia. Je to stejné jako třeba na základní škole. 

Samozřejmě je ale možné, aby se o studium ucházely i starší děti, které chtějí nastoupit rovnou do I. stupně, přednost ale dostávají vždy ty, které studují už od přípravky. Ta je určena pro žáčky ve věku od 5 do 6 let. 

Studium I. a II. stupně je pak ukončováno zhruba v 18 letech věku a studenti se během něho věnují již hře na konkrétní hudební nástroj. Rozšířené studium je určeno pro dospělé. 

Půlroční školné do dvou tisíc 

Výuka probíhá jednou týdně po dobu 45 minut. Žáci ale ještě v rámci oboru mohou hrát ve školním orchestru či zpívat ve sboru. 

Aby mohlo začít navštěvovat ZUŠ, musí dítě absolvovat do přípravky hudebního oboru talentové zkoušky. Konají se v období května a června a organizuje si je každá škola sama. Při přijímání pětiletých a šestiletých dětí se zjišťuje jejich muzikálnost a smysl pro rytmus. 

Je-li dítě přijato, je nutno počítat s pololetními poplatky. Studium v ZUŠ je totiž poskytováno za úplatu. Výše poplatků se odvíjí od vyhlášky o základních uměleckých školách. Půlroční školné se jak na státních, tak soukromých ZUŠ pohybuje zhruba do 2 tisíc korun; na soukromých není horentně vyšší proto, že dostávají stejnou státní dotaci jako školy veřejné.

Obory v ZUŠ 

 • Hudební obor: Nabízí výuku hry na klavír, varhany, keyboard, akordeon, housle, violoncello, kytaru, mandolínu, banjo, zobcovou a příčnou flétnu, bicí, saxofon.
 • Taneční obor: Zaměřuje se především na současný tanec.
 • Výtvarný obor: Žáci se seznamují s keramikou, prací na hrnčířském kruhu, s technikami textilními, grafickými a olejomalbou.
 • Literárně-dramatický obor: Zaměřuje se na kulturu projevu, rozvíjení slovní zásoby a vytříbený vkus v literatuře. 

Prodejny a bazary

 • Klasická kytara do 1000 Kč
 • Housle okolo 2500 Kč
 • Příčná flétna okolo 4500 Kč
 • Akordeon okolo 25 000 Kč
 • Pianino okolo 100 000 Kč
 • Digitální piano okolo 17 000 Kč
 • Saxofon okolo 14 000 Kč

Stella Čermáková

Témata: Hudba , kroužky , zpěv , tanec , malování

Diskuze

reklama