Kroužky: vítězí hip hop, florbal, plavání, flétna

10. Září 2018
Oblíbené jsou kroužky plavání.
Zdroj Knoflikarky.cz
Jako každoročně touto dobou je právě teď ten nejvhodnější čas k výběru zájmových kroužků. Dětem umožní rozvíjet jejich znalosti, schopnosti a dovednosti.

Obliba kroužků se mění. Jsou znát módní vlny. V posledních letech je nejpopulárnější hip hop, moderní tanec, florbal či fotbal a plavecké kurzy. Začínají být také oblíbené další cizí jazyky, jako je španělština či francouzština. V mateřských školách se podle těší stabilnímu zájmu keramika a velmi oblíbená je flétna. 

„Současně kroužky dávají možnost uspět i dětem, které ve škole příliš nevynikají. V neposlední řadě navazují nové kontakty, poznávají další lidi,“ míní dětský psycholog Václav Mertin.

Všeho moc škodí 

Nemalou roli při výběru kroužků hrají ale často přání a nesplněné touhy rodičů. Psychologové přitom upozorňují, že je důležité, aby rodiče byli především rádci, a ne diktátoři, kteří veškerý volný čas dětí ovlivňují podle svých představ. Samozřejmě někdy je nezbytné potomky popostrčit, dítě by však nikdy nemělo mít pocit, že navštěvuje zájmový kroužek z donucení. 

Má-li sportovního ducha, mělo by se více než hudbě či jazykům věnovat sportu. A pokud je umělecky nadané, rodiče by ho neměli nutit docházet třikrát týdně na trénink fotbalu či hokeje. „Také je lepší nechat rozvíjet schopnosti dítěte maximálně ve dvou třech oblastech, které si samo vybere. I zde platí pravidlo, že všeho moc škodí,“ upozorňuje Mertin.

Přímo ve škole 

Nejideálnější možností je, pořádajíli kroužky přímo ve škole, do které dítě chodí, specializované agentury či různé oddíly. Rodiče jsou spokojeni, že nemusí odcházet brzo odpoledne z práce kvůli doprovodu dětí na kroužek. Vedení školy vítá, že veškerou organizaci kroužků a zodpovědnost za odborné lektory převezmeme za ně. Navíc nejsou drahé:

Děti mohou obvykle za 650-700 Kč chodit celé pololetí například na angličtinu, dětský aerobik, sportovní hry, bojové sporty, jógu, divadlo, flétnu atd. V případě keramiky a výtvarné výchovy připlácí často 500 Kč za materiál a vypalování. 

(ste)

 

Témata: Děti , kroužky , volný čas , škola

Diskuze

reklama