Lámete si hlavu, jak často kojit miminko? Není to tak složité

21. Února 2018
Má to být jedna z nejpřirozenějších věcí, ale když máte začít kojit, tak vám přijde, že byste z krmení novorozeněte měly dostat minimálně modrý diplom? Vypadá to složitě, ale je to jednodušší, než to vypadá. Jak často tedy malé miminko kojit?

Ještě donedávna se říkalo, že by se mělo miminko kojit každé tři hodiny. V porodnicích to ještě přetrvává a sestry vás nutí po tuto dobu vždycky dítě nakrmit, i když spí, nebo se mu nechce. Mělo to nějaký systém, ale neuspokojovalo to přesně potřeby vašeho novorozeněte.

V dnešní době je ale situace s kojením naprosto jiná: neklade se důraz na pravidelnosti, ale na potřeby děťátka, které si samo řekne, jestli má hlad, či prostě jen potřebuje máminu blízkost, aby se uklidnilo.

Ne každá maminka může spokojeně kojit.

Už se na kojení nedívá jako na něco technologického – na něco, co byste měly dělat přesně podle návodu a jen prostě kvůli potravě. Neřešilo se, že miminko občas prsa jen cucalo, aby se cítilo v bezpečí a mělo svoji maminku co nejvíce na blízku.

Ale kojením se neřeší jenom potřeba jídla, ale také vytváření citového pouta mezi maminkou a miminkem, které je důležité pro jeho další vývoj. Potřebuje upevnit vztah se svým nejbližším člověkem. Na tom se musí neustále pracovat, nepřijde to samo.

Myslíte si, že je kojení ukazatelem správného mateřství?
facebook

Teď se upřednostňuje teorie, že by se miminko mělo kojit, jak si samo řekne. Klidně i po hodině, nemusíte se bát, že byste ho rozmazlily. Vždyť vy jste člověk, na kterém je dítě naprosto závislé, a ke svému pocitu bezpečí vás potřebuje mít co nejblíže.

A hlavně každé miminko saje jinak rychle, jinou intenzitou. Pak také může část vyzvracet, tudíž se není čemu divit, že má hlad dříve než po třech hodinách. Přeci byste ten malý uzlíček nechtěly držet dál od prsou na přesně danou dobu jen proto, že vám to řekli v porodnici.

Kojení k ženě neodmyslitelně patří.
instagram

Zkuste poslouchat svůj instinkt. A kdykoliv bude miminko v nepokoji, v nepohodě, tak mu zkuste nabídnout své prso. Uvidíte, jaký to má uklidňující účinek, i když zrovna nemá potřebu jíst. Je to tak osobní záležitost, že si do toho nenechte mluvit, a jen koukejte na potřeby svého drobečka.

(luc)

Diskuze

reklama