Lucifer nebo Adolf Hitler? Rodiče se předhánějí v podivných jménech

22. Listopadu 2017
Většina z nás pojmenovává děti po rodičích, prarodičích či vzdálených tetičkách. Ale spousta rodičů se nechává inspirovat svými hrdiny ze seriálů, kreslených filmů či podivných videoher. Některé sáhnout i po nadpozemském pojmenování. Ještěže jméno vždycky musí schválit matrika.

Jinak by dnes po světě chodili Análie, Lucifer či nepochopitelně i Adolf Hitler. Rodiče prostě za každou cenu chtějí své děti odlišit od ostatních, až totálně přestřelí, a spíš by nebohému dítěti způsobili trauma. S takovým podivným jménem by se mohlo stát, že by ho spolužáci nekompromisně šikanovali.

Rozhodování ovlivňuje kultura, kromě jmen dětí slavných lidí jsou to i populární seriálové a filmové hrdinky a hrdinové. Proto se v sedmdesátých letech narodilo v České republice více Angelik, kolem přelomu milénia Esmerald a Natálií a také Dominiků díky hokejovému olympijskému úspěchu.

Umíte si představit, že by se takový smíšek jmenoval Lucifer?
Instagram

Dokonce se matrikářky často setkávají, že málo majetné rodiny chtějí sociální status svých dětí vylepšit pomocí luxusně znějícího jména. Často dávají jména po nadnárodních značkách, aby potomci zněli světově. Už jste se potkali s někým, kdo by se jmenoval Chanel, Subaru nebo Infiniti? Možností máte po celém světě více než dost. U nás se ovšem s dětmi, na které rodiče volají Ferrari, nesetkáte, české úřednice podobná jména rodičům zatrhávají.

Naštěstí mají úřednice rozum i se jmény Análie nebo Investice. Chtěli byste se tak snad jmenovat? To spíš vypadá, že se rodiče dětem chtěli pomstít než jim vylepšit kredit ve společnosti. Ještě že tady máme ustanovení o jménech. Samozřejmě vám udělí výjimku, jde-li o cizojazyčné jméno, ale normálního kontextu (třeba Jennifer), ale nesmí být hanlivé, urážlivé nebo vymyšlené.

(luc)

Diskuze

reklama