Máte doma chlapečka? 9 rad, jak se k němu správně chovat

25. Června 2018
Jak se říká, kluci jsou z Marsu a holky z Venuše. Už od pradávna se ví, že to není jen pověra, ale holý fakt. Kluci už od miminkovského věku potřebují jiné zacházení než holčičky. A to především v chování svého milovaného rodiče. Jejich důvěru totiž můžete během chvíle ztratit a pak ji dlouze nabývat zpět.

Čemu se tedy vyvarovat, abychom našeho chlapečka nepoznamenali na celý život? A co mu říkat, aby jeho sebevědomí rostlo? Jedna svobodná maminka sestavila 9 rad, kterými se už 14 let řídí a nemůže si je vynachválit. Měli byste její životní poznatky také vyzkoušet.

  • 1. Nikdy se synovi nesmějte

I kdyby vás cokoliv rozesmálo sebevíc, tak se mu nesmějte do obličeje, až byste se za břicho popadali. Může se stát něco hodně komického, ale svým bujarým smíchem byste mu jen podryla sebevědomí a on si váš výsměch bude pamatovat celý život. A nikdy vám to nezapomene.

  • 2. Vždycky odpovídejte na všechny jeho (i dotěrné) otázky

Nebraňte se jakékoliv odpovědi. V každém věku bude mít chlapec hodně otázek, možná se budou stupňovat a některé vám budou nepříjemné až tak, že se budete červenat. Ale zkuste mu odpovědět a nikdy ho neodbijte tím, že nemáte čas. Kdybyste náhodou odpověď neznala, tak se za to nestyďte a přiznejte mu to. Požádejte třeba o odklad odpovědi, abyste měla čas se na ni připravit. Chlapci jsou k tomu většinou dost chápaví.

  • 3. Při rozhodování žádejte syna o radu

Tím, že vám záleží na radě vašeho chlapečka, mu podporujete mužskou stránku, ve které se cítí tak důležitě – jako hlava rodiny. Roste mu tím sebevědomí a mezi sebou si budujete přátelský vztah založený na důvěře. A ještě se budete divit, jak snadno může přijít s řešením daného problému. Protože to nevidí „dospěláckýma“ očima.

  • 4. Zapomeňte na větu „Vždyť jsem ti to říkala“.

Této proradné větě se jednou za čas neubrání snad žádný rodič. Ale zkuste zabránit, abyste ji často vypouštěla z úst. Nemáte právo s dítětem v čemkoliv soupeřit. I kdyby kluk opravdu něco provedl, tak se ubraňte pokušení být touto větou nad ním nadřazena. Radujte se z vítězství potichu, on pochopí sám, že už to příště dělat nemá.

  • 5. Chvalte

Pochvaly není nikdy dost. My dospělí máte také rádi, když nás někdo pochválí. Co pak takové malé děti. Zvlášť chlapci dokáží ocenit, když jim pogratulujete, že se jim něco povedlo. 

  • 6. Podpořte jakýkoliv sen

„Chci být výtvarníkem,“ zahlásí váš klučík. Zajásejte a běžte kupovat barvy a palety na malování. „Chci být námořníkem,“ skvělé, běžte mu koupit knihu o moři, i když se vám to třeba nemusí zdát zrovna praktické – ten jeho sen, ale to nevadí, podporujte ho v čemkoliv. Rozvíjejte jeho sny, potřeby i fantazii. Nikdy jeho touhy neshazujte. Věřte, že jeho pravé sny se objeví až tak kolem dvaceti.

  • 7. Když dítě pláče...

Váš chlapeček nikdy nesmí plakat bez útěchy. Možná vám podnět k jeho pláči přijde hodně nicotný a možná i směšný, v jeho malém světě jde však opravdu o velmi závažný problém a potřebuje maminku, která mu dokáže pomoci a utěšit. I kdyby šlo o to, že mu ve školce nutí krupicovou kaši, a on ji nechce. Pro něj je to přímo noční můra, tak mu buďte nápomocna.

  • 8. Nekažte, nedělejte mu přednášky

To snad ani nepotřebuje komentář. Prostě spolkněte své ego a buďte svému potomkovi kamarádem.

  • 9. Buďte vždycky na jeho straně

To neplatí jen o slovech, ale i o vašich skutcích. Neřvěte na něj, i kdybyste byla naštvaná nejvíc na světě. Snažte se pochopit jeho jednání a buďte mu oporou.

(luc)

 

Diskuze

reklama