Máte problémy s kojením? Hlavně se nestresujte

Ne každá maminka může spokojeně kojit.
Také můžete vyskočit z kůže, vidíte-li ve filmech, jak maminky spokojeně kojí, jako kdyby kojení byla opravdu velice snadná, ne-li primitivní věc, kterou zvládne každá žena? Nevěšte hlavu.

Je zcela přirozené, že na začátku kojení vám přijde, že byste na ně potřebovala vystudovat pomalu univerzitu. Realita, co se kojení týče, bývá totiž pro novopečené mámy dosti krutá, mnohým z nich nedá spát a trápí se.

Co je důležité?

1. Prevence jako základ

Jestli vám někdo říká, že když máte málo mléka, tak máte miminko přikládat k prsu co nejčastěji, neberte to na lehkou váhu. Čím častěji bude dítě sát, tím intenzivněji vzkáže vašemu tělu, aby tvořilo více a více mateřského mléka. Bohužel to někdy dlouho trvá, ale ve většině případů má tato metoda vynikající výsledky.

2. Přírodní léčiva

Kojíte-li snad každých pět minut, ale dítě pořád řve hlady, nepropadejte panice. Zajděte do nejbližší lékárny a poproste lékárnici o přírodní medikamenty, které účinně podporují tvorbu mateřského mléka. Už po pár dnech užívání byste měla cítit rozdíl a možná se i cítit jako profesionální „dojnice“.

3. Laktační poradkyně

Jestli už jste vyzkoušela dva výše uvedené způsoby, a mléko stále nikde, zatímco bradavky vypadají jako po válečném tažení, jsou tady naštěstí odborníci, kteří se přímo zabývají problémy s kojením. Není od věci k takové poradkyni zajít; ukáže vám nejen fígle, jak miminku bude mléko lépe téct, nýbrž vám i vysvětlí, proč je vlastně pořád hladové. Navrhne plán, jak byste se měla stravovat, aby se vám prsa naplnila, a v jakých polohách dítě k ňadru přikládat.

4. Nestresovat se

Vím, že se to (zvlášť v psychicky i fyzicky náročném šestinedělí řekne), ale prostě musíte zapracovat na psychice. Vaše tělo totiž nemůže vykonávat základní funkce spojené s mateřstvím, pokud jste v neustálém stresu a ze všeho se nervujete. Řekne se to lehce, ale hůře dělá. Bohužel je ale nespočet případů, kdy žena přišla o mléko kvůli poporodním depresím a návalům úzkosti. Zkuste si dát vanu, uvolnit se, chvíli nemyslet ani na dítě, ani na kojení. Zajděte si na masáž, s kamarádkou na kávu. Uvidíte, že i to může pomoct ke správné laktaci.

5. Umělá výživa

Nespočet maminek o tom nechce ani slyšet, a ani my nechceme být propagátory umělé výživy, avšak jsou případy (a není jich málo), kdy žena přes všechna úsilí nemá dostatek mléka pro správný vývoj miminka. A pak i pediatři doporučují, aby ženy raději přistoupily k příkrmům, než nechat děťátko hladovět a trpět podvýživou. Lepší než být neustále pod stresem, že kojení nejde, a přenášet tyto negativní emoce na dítě. V dnešní době jsou Sunary, Nutrilony a další mléčka vyvinuta tak, že někdy dodají více živin než mléko od mámy se špatnou životosprávou. 

(luc)

Diskuze

reklama