Nepřítel všech rodičů a miminek: 8 rad, jak se zbavit nepříjemných prdíků

Zapojte svou fantazii.
Zdroj Instagram
Kroutí se vaše novorozené miminko? Nemůže spát a stále brečí? Krčí se a řve bolestí? V nejčastěji jde o tolik nenáviděné prdíky, které děťátka zlobí a nikdo v domácnosti se kvůli nim nevyspí. Než budete propadat depresím, co s tím budete dělat, tak si přečtěte naše rady. Zaručeně si oddychnete.

Prdíky nemusí trápit všechna miminka, říká se, že postihují hlavně chlapečky. Nad čím si ale můžete oddychnout, je fakt, že po třech měsících ve většině případů odezní. A proč vlastně miminka prdíky tak trápí?

Jde o to, že po narození neumí jejich trávicí systém zpracovávat stravu a musí se to vlastně „ za pochodu“ učit. Proto děti po kojení tak křičí, krčí nožičky, rudnou v obličeji a doslova řvou bolestí. Prdíky jim nedají spát a hodně je bolí. A nejenže se rodiče nevyspí, ještě jim řev rve srdce z těla. Chcete svému klubíčku štěstí pomoci, a nevíte jak. My vám poradíme.

  • Dbejte na správnou pozici kojení. Abyste zamezily polykání přemíry vzduchu, ze kterého pak prdíky vznikají.
  • Jestli nemůžete kojit a přešli jste na umělou výživu, tak dítku do každého mlíčka dejte kapky proti nadýmání. Pěna v mléce totiž může být plná vzduchu. (Podle našich poznatků jsou nejúčinnější kapky Baby Calm či Infacol, které koupíte v lékárnách.)
  • Pokaždé nechte miminko pořádně odříhnout, aby se mu potrava v těle lépe vstřebávala.
  • Jestli kojíte, tak určitě vynechte silně nadýmací potravy, např. čočku, hrách, papriku.
  • Sami můžete pít čaje proti nadýmání. Tím se čaj dostane i do těla miminka a bude mít léčivé účinky.
  • Dělejte masáž bříška. Lehce kružte kolem pupíčku, ale jen ve směru hodinových ručiček, abyste dítěti nezastavili trávení. Nebojte se, že byste mu ublížili. Ba naopak, pro něj pak může přijít obrovská úleva.
  • Druhá masáž bříška je ta, že po přebalení vašeho miminka ho ještě nezabalíte do zavinovačky, ale chvilku s ním a jeho nožičkami budete „cvičit“. Budete je pomalu krčit k bříšku a pak zase od něj. Tohle opakujte několikrát za sebou.
  • Jestli nic z těchto rad nepomohou, tak je tu ještě rektální trubička. Tu si můžete koupit v jakékoliv lékárně a je u ní napsán přímý postup, abyste miminku neublížili.

(luc)

Diskuze

reklama