Neuvěříte, co miminka umí už od narození

24. Listopadu 2017
Znáte ty největší mýty ohledně spánku dětí?
Zdroj facebook
Malá miminka klamou tělem. Zdají se jako nepopsaný list papíru, který se všechny dovednosti bude teprve učit. Jenže ono tomu tak úplně není.

Už od narození mají v sobě miminka tři základní reflexy, které vás opravdu překvapí. O jaké schopnosti přežít v novém prostředí jde?

1. Roztomilá opička

Přišlo vám, když jste někdy pokládala své čerstvě narozené dítě na přebalovací pult nebo ho dávala do postýlky, že vypadá jako mládě orangutana? Tím samozřejmě nemyslíme vzhled, ale jeho chování, tedy spíš reflexy. Když se totiž miminko zaklání moc rychle, tak rozhodí ručičky a nožičky do stran; vypadá jako malá opička. Tomu se říká Moroův reflex, který jsme všichni podědili od pravěkých předků. Miminko se při takovém záklonu totiž snaží zachytit maminky, aby nespadlo. Přesně jako to dělají opice, když se ze všech sil drží mámy.

2. Trénuje na přežití

Miminko bylo přírodou obdařeno schopnostmi, aby bylo životaschopné a dokázalo si zajistit ty nejzákladnější potřeby: jde třeba o sací reflex. Ten si mrňous nacvičuje již v děloze, kdy si cucá paleček. Někdo své mimčo takhle na ultrazvuku i načapal. Není to z nudy, ale aby bylo připravené na venkovní svět. Dále se musí naučit polykat, což mu zajistí plný žaludek sladkého mlíčka. Nesmíme také opomenout na hledací reflex, kdy s velkou přesností novorozenec najde s otevřenou pusou máminu bradavku, aniž by k tomu potřeboval vidět.

3. Že by první krůčky?

Klepete si na čelo, že přeci novorozenec nedokáže chodit, když ani neví, na co má nožičky? Samozřejmě že se vám nerozeběhne po místnosti a nebude vám utíkat, ale přeci jen své dolní končetiny dokáže zaměstnat. Už po narození se aktivuje chodící reflex, který způsobí pohyb nohou vpřed po podložce. Jen si to sami se svým miminkem vyzkoušejte. Podržte své děťátko pod pažemi a postavte ho velmi zlehka nožičkami na tvrdou podložku. To budete zírat, kolik „kroků“ dokáže udělat. 

(luc)

 

Diskuze

reklama