Nevíte, jak zabavit miminko? Nebojte se, je to tak snadné

11. Prosince 2017
Nebojte se pustit do různých zábav s vašim miminkem.
Celých devět měsíců těhotenství se těšíte, až své milované miminko budete držet v náručí. Jenže co vlastně pak s takovým malým děťátkem dělat, aby se nenudilo a neustále neplakalo?

 

  • 1. měsíc: Hra na vánočku

Novorozené miminko položíme před sebe na podložku (šátek či ručník) a pomalinku ho do látky zavíjíme. Sledujte, co to s ratolestí dělá, jestli se jí to líbí, nebo ne. Většině takto malých dětí se líbí mít ručičky „svázané“ u sebe a působí to na ně uklidňujícím dojmem. Jestli se to prckovi opravdu líbí, tak ho do deky můžete zavinout pevněji. On pak většinou usne.

  • 2. měsíc: Kdepak je míč?

Pořiďte si zářivě červený balón (v tomto období miminko reaguje pouze na tuto barvu). Ten pak pověste tak, aby visel přibližně 30 cm nad hlavou vašeho děťátka. Pak s ním posouvejte pomalu směrem doleva. Uvidíte, jak se miminko bude snažit zaostřit očičkama neznámou věc. Jeho zrak se teprve probouzí, ale už vnímá věci kolem sebe a začínají ho zajímat.

  • 3. měsíc: Smích jako lék na všechno

Ve třetím měsíci už dítě dokáže reagovat na různé podněty, především na smích. Když se rodič začne smát, tak je to pro mimčo velmi nakažlivé a už může mít i první záchvěvy výbuchů smíchu. Už nás dokáže pozorně sledovat, tak se mu snažte předvádět co nejvíce emocí, ale nakonec to zakončete zase smíchem. Tato zábava ho bude zaručeně bavit.

  • 4. měsíc: Chyť si mne!

Vezměte malého plyšáka, kterého zavěsíte na šňůrce nad bříško vašeho děťátka. To se bude radostně pokoušet oblíbené hračky dotknout, a když se mu to povede, tak bude celé šťastné.

  • 5. měsíc: Zajímavé vůně pro nosík

Dítě začíná rozlišovat vůně a může být pro něj velmi zábavnou hrou, když ho budete vodit po bytě či zahradě, kde to všelijak voní. Vyzkoušejte si třeba v kuchyni různé bylinky, ovoce či koření, pak zajděte do koupelny a dejte mu očichat různá mýdla či šampony. Ale zase pozor na silné parfémy.

  • 6. měsíc: Hra na napodobování

Už jste zkoušeli dělat na svého potomka pořádně grimasy? Jestli ne, tak teď je ten správný čas. Půlroční dítě začíná nejen rozpoznávat vaše emoce, ale dokonce už i různé projevy dokáže napodobit. Zkuste třeba vypláznout jazyk, zvednou ruku, plácnout si dlaní, uvidíte, jak bude šikovný a taková hra ho bude ještě dlouho bavit.

(luc)

 

 

 

 

Témata: miminko , hra , porod , narození , zábava , rodiče

Diskuze

reklama