Očkovat, či neočkovat? Otázka, která rozděluje miliony rodičů

Nechat miminko naočkovat, nebo ne?
Není mezi novopečenými rodiči snad kontroverznější téma, než je očkování jejich malých ratolestí. Jeden tábor zarytě tvrdí, že bez vytvoření imunity pomocí protilátek by to nešlo, druzí v tom vidí pro děti jed a zbytečný zásah do jejich malých organismů.

Nejsme tu od toho, abychom tyto dvě nesmiřitelné strany dávali dohromady, jednu z nich hlahořečili a druhou pomlouvali. Ale je pravda, že "biomatky" už to začínají podle odborníků přehánět a očkování, byť je dáno zákonem, se vyhýbají jako čert kříži.

Nevadí jim, že tím ohrožují miminka, které jejich mámy chtějí nechat naočkovat, aby je chránily před smrtelnými chorobami. Může se totiž stát, že danou nemoc od nenaočkovaného dítěte chytí dříve, než půjdou na "včeličku". "A pro malé miminko to může být i smrtelné," shodují se pediatři.

Nelze se ale zase na druhou stranu rodičům divit, že se očkování bojí, protože mýty o tom, jak způsobuje autismus, se světem šíří světelnou rychlostí.

Ještě ale nikde nikdy nebylo oficiálně potvrzeno, že by tomu tak opravdu bylo, ale když to slyšíte ze všech možných i nemožných světových stran, tak nechcete mít ze zdravého děťátka potomka, který se uzavře do svého vlastního světa a o kterého se budete muset celý život starat.

Ale teď si vyberte: buď podstoupíte riziko, že se přeci jenom může něco stát, anebo se roky budete třást, aby se vaše milované dítě nenakazilo smrtelnou chorobou. Co je lepší?

V Česku zákon jasně přikazuje děti od devátého týdne jejich života očkovat hexavakcínou, která má celkem čtyři dávky a má zabránit návratu dnes již vymýcených chorob. Obsahuje látky proti šesti nemocem, jako je například černý kašel, záškrt, tetanus nebo žloutenka typu B.

Ministerstvo zdravotnictví má s hexavakcínou dobré zkušenosti. "Zabraňuje výskytu řady infekčních onemocnění. Nemáme žádný výskyt záškrtu, tetanu, dětské obrny. Došlo k významnému poklesu onemocnění invazivním hemofilem," popisuje lékař a někdejší hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle něj se tak díky pravidelnému očkování vytváří dobrá kolektivní imunita populace proti vážným onemocněním. Nežádoucí účinky na hexavakcínu prý nejsou alarmující.

Takže jestli se nechcete stavět proti zákonu, tak nakonec stejně na injekci půjdete. Kdybyste se ale nakonec rozhodli jinak, tak se smiřte s tím, že vám dítě nevezmou nikam do jeslí či školky, protože tam si nemohou dovolit jakoukoli epidemii.

Dnešní moderní civilizace je jasně pro očkování, ale když se máma "zabejčí", že ví, co je pro miminko nejlepší, tak s ní nikdo nepohne – ani zákon.

(luc)

Diskuze

reklama