Pátá nemoc u dětí: Přichází bez sebemenšího varování

5. Prosince 2017
Časté onemocnění malých dětí.
Zdroj šestá nemoc
Včera jsme psali o takzvané šesté nemoci. Pátá nemoc neboli virus, který se šíří vzduchem či od nemocné osoby, nejčastěji postihuje děti, potrápit ovšem může i dospělé. Jak ji co nejrychleji odhalit a postupovat?

Nemoc přichází nenápadně a bez sebemenšího varování. Projevuje se náhlou vyrážkou, která postihuje tvář a okolí nosu.

Teplota u této nemoci není obvyklá.
bybyonline.cz

Pokud má na obličeji vaše dítě vyrážku ve tvaru červeného motýla, je tedy pátá nemoc dost možná. Téměř okamžitě se objeví i červenofialové skvrny, které postihují nejčastěji jak ruce, tak nohy pacienta. Po 6 až 10 dnech vyrážka vymizí, ovšem dále může přetrvávat podráždění a citlivost kůže.

Během této nemoci nejsou typické teploty, ovšem velmi nebezpečný je tento virus pro těhotné. Dobrou zprávou je, že se pátá nemoc neopakuje a zanechává trvalou imunitu.

Extrémně nebezpečná je pro těhotné.
bybyonline.cz

Jak se tedy této nemoci bránit? Očkování proti ní neexistuje.

Léčba pouze zmírní příznaky, a hlavní je především klidový režim. Vyrážka odezní po uplynutí doby sama. Pokud je vaše dítě nakažené, rozhodně ho nekoupejte a nesprchujte v teplé vodě, to by mu způsobilo velké svědění. Důležitější než léčba sama je rekonvalescence, jelikož je imunita pacienta velmi oslabená.

Červená vyrážka na obličeji i končetinách.
bybyonline.cz

Pokud nemoc probíhá standardně a bez větších komplikací, zvládnete ji i bez pomoci lékaře. Ten by ovšem vždy měl vědět, že taková nemoc u dítěte proběhla.

Slyšeli jste o páté nemoci?
bybyonline.cz

(kri)

 

Témata: dítě , nemoc , projevy , zdraví

Diskuze

reklama