Poporodní stav je pro ženu doba velkých životních změn i změn v jejím organismu; je to psychicky asi nejnáročnější období v jejím životě. "Podílí se na tom jednak nepříjemný prožitek z porodu, sociální situace rodiny, vztahy s partnerem a příbuznými, ale také zásadní změna života ženy, která musí od té chvíle vše podřídit svému dítěti," vysvětluje lékařka Alexandra Trefilová.
Matka bývá často po porodu velmi fyzicky vyčerpaná a v jejím těle nastávají dramatické hormonální změny. Účinek kolísání hladiny hormonů je známý i v běžném životě ženy jako premenstruační syndrom, kdy také dochází k psychickým změnám několik dní před nástupem menstruace. "Tyto změny hormonálních hladin jsou ale jen malé ve srovnání s tím, co se děje po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky," dodává Trefilová.
Jak rozpoznat depresi
Fyzická i psychická vyčerpanost tak přichází zpravidla do každé rodiny, kam se narodí malé miminko.
Než si zvyknete na nevyspání a neustálý shon, můžete propadat špatným náladám. Ne vždy ale musí jít o poporodní deprese. Jestli se ale neduhy, kdy permanentně brečíte a myslíte si, že váš život je v koncích, přetrvávají více jak několik týdnů, chce to již návštěvu odborníka. Lepší dříve nežli později. I když jste bezpochyby skvělá máma, můžete ublížit dítěti i sobě.
Jak poznat, že se s vámi děje něco špatného? Odpovíte-li na nějaký z níže uvedených příznaků „ano“, lítáte v tom až po uši:
Nestyďte se za své pocity. Nejste ani první, ani poslední, která řeší takovýto citlivý problém. Nicméně to neznamená, že byste byla špatná maminka. Jen vaše tělo a mysl se po porodu vzbouřily. Nemusíte se ale cítit provinile. Odborník, nejlépe psychiatr, tedy lékař (kontakty vám dá i Váš praktik), vám s depresemi pomůže, abyste byla usměvavá a šťastná máma, kterou miminko potřebuje.
Poporodní deprese ve zkratce:
Poporodní psychóza:
(luc)
Diskuze