Režimovat, nebo nerežimovat? Jak to máte s výchovou dítěte vy a jaká cesta je lepší?

11. Září 2018
Režim má své výhody, ale důležité je nezacházet do extrémů.
Zdroj Knoflikarky.cz
Asi nejčastěji pokládaná otázka ohledně výchovy dětí. Vyplatí se nastavit dítěti režim a pevně mu stanovit hranice, nebo je správnou cestou nechat dítě, aby si samo ujasnilo, kdy chce jíst, kdy chce spát a kdy si hrát?

Jasnou odpověď nedostanete nikdy a záleží především na vaší povaze a postoji k výchově dětí, ovšem rozhodně lze tvrdit, že všeho moc škodí.

Potřebujete doplnit energii?
facebook

Pokud patříte mezi „režimové“ matky, které mají pečlivě rozplánované, kdy a co děťátko jí, kdy odpočívá a kdy si hraje, pravděpodobně máte i jasně dané, kdy máte čas pro sebe, což je rozhodně velkou výhodou „režimových“ matek.

Navíc se dítě v průběhu dne naučí poměrně rychle orientovat, a tak se dá říct, že „režimové“ děti se naučí rychleji pochopit rozdíl dne a noci, což mamince zajistí klidný spánek.

Problém ovšem nastává v momentu, kdy dojde k narušení plánu. Pak jsou maminka i děťátko nesvé a dostávají se do stresové situace. V tomto okamžiku přebírají otěže matky „nerežimové“, které tento stres neznají.

Cesta spontánní

Maminky, které se rozhodli jít cestou „nerežimování“, více své dítě pozorují a snaží se mu naslouchat. Papání, program i spánek mu dávají a dopřejí v době kdy si o to děťátko řekne.

Zní to celkem logicky a na první pohled mnohem pohodlněji než u matek z předchozí skupiny. Ovšem je malé dítě schopné říct si, kdy se mu chce spát? Není to tak, že děťátko jede do posledních sil a pak v důsledku přetažení nemůže usnout? A mají to „nerežimové“ maminky jednoduché, když nevědí, kdy budou mít čas jen pro sebe?

Během roku se toho stane opravdu hodně.
facebook

Výhody i nevýhody naleznete rozhodně u obou skupin a každá maminka se musí zařídit podle potřeb miminka i sebe. Ovšem pokud teprve tuto otázku řešíte a nevíte k jakému táboru se přidat, mějte na paměti, že extrémy nikomu neprospívají, a tak vytvořte denní plán ve kterém se bude dítě orientovat a zároveň se nebraňte spontánním činnostem a akcím, které jsou mimo plán.

Uvidíte, že když budete šťastná vy, bude šťastné i vaše dítě!

(kri)

Témata: výchova , děti , režim , nerežim

Diskuze

reklama