S dětmi na hory? Víme, čemu se při jejich lyžařské výuce rozhodně vyhnout

13. Února 2019
Chystáte se s malým špuntem na hory?
Zdroj instagram
Chystáte se na jarní prázdniny s celou rodinkou na hory? Kdy je ten správný čas postavit prcky na lyže a jak by měla jejich výuka probíhat? Na to všechno jsme se zeptali zkušené lyžarské instruktorky. Zde jsou její rady.

Rodinná pohoda a relaxace na horách se v okamžiku může proměnit ve stres a nervozitu na kopci, kdy se budete snažit svým dětem vysvětlit, že lyže jsou skvělou zimní zábavou a že spadnou po tisící a nechtít vstát je prostě otřesné. Lyžařští instruktoři v tom ovšem mají jasno! Oželte pár stovek a dejte děti do lyžařské školy, jedině tak si zimní radovánky užijí opravdu všichni bez stresu.

http://www.classicoutdoor.cz/cs/domu/

Jaká pravidla ovšem dodržovat, až vyjdete s dětmi na kopec?

  • Rozhodně nemá smysl být moc rychlý a dítě dávat na lyže, sotva se naučí chodit. Dříve jak ve 3 letech nemá dítě takovou sílu v nohách, aby si s lyžemi poradilo. Ani tři roky nejsou zárukou toho, že dítě stoupne na lyže a pojede. Záleží na fyzických jeho proporcích, chápání i odhodlání. 
  • Lyžování by mělo dítě bavit, jedině tak si k tomuto sportu vybuduje pozitivní vztah. Znamená to, že se nevyplatí dítě trestat za to, že mu to nejde. Pokud víte, že nemáte nervy ho lyžování naučit, nejlepším východiskem je opravdu lyžařská škola. Dítě si na instruktora nedovolí to, co k rodičům, a instruktoři naopak vydrží víc než rodiče.

Svěřte své dítě profesionálům.
http://www.classicoutdoor.cz/cs/domu/

  • Nejenže se nevyplatí dítě trestat, stejně tak mu neslibujte, že pojede-li samo na vleku, dostane telefon; také to není úplně vhodné. „A stává se to bohužel často,“ dodává instruktorka. Děti mají nakonec slíbené pomalu k osmnáctinám nové BMW, a to jim je 6 let. A proč? Jen aby třeba udělaly oblouček, zastavily anebo jely na velku…
  • Každý zná takové ty malé roztomilé lyžičky, které se jen navléknou na boty a dítě může jít lyžovat… NE! Nic horšího dítěti dát nelze. S tímhle nemůže pracovat. Proto je velice důležité, aby mělo správnou výbavu. Dobré boty, které netlačí, a správnou délku lyží. Finančně se nevyplatí malým dětem kupovat lyže, a proto si raději zajděte do půjčovny. S moc dlouhými bude bojovat a na krátkých se bude převažovat.
  • Pokud se rodiče rozhodnou, že budou učit dítě sami, je dobré se vyhnout několika chybám. Dítě, se kterým jezdí mezi nohama, se nemá šanci nic naučit. Prostě se jen veze a nezáleží, jestli zastaví, anebo ne. Vše odpracují rodiče a pak jsou udiveni, že po třech hodinách potomek sám nepojede. To samé platí o lanu. Naštěstí už to není tak časté. Nicméně přivázat dítě k lanu s tím, že kdyby se rozjelo, tak ho zastavíte, je ptákovina. Může si dost blížit a vy také.
  • První, co by se mělo dítě naučit, je zastavit. Proto se jako první učí pluh a zastavení v něm. Přeci jen je dobré vědět, jak zastavit. Je také dobré dítě nechat, aby se samo do pluhu postavilo a tím pochopilo, jak na to. Ruce na kolenou vynecháme, ať si je dá třeba do boku; na kolenou mu budou jen překážet a tlačit si na kolínka je taky špatně. Pokud dítě už umí zastavit, můžeme začít trénovat zatáčení. K tomu, abyste se naučili zastavit, pomůže jakýkoliv malý kopeček až skoro rovina.

Chystáte se na hory? Pak zvolte Rokytnici nad Jizerou.
http://www.classicoutdoor.cz/cs/domu/

  • Dalším krokem je naučit dítě na vleku. Na dnes už rozšířených sedačkových lanovkách je to poměrně jednoduché, nicméně pokud jezdíte na kopci, kde je poma, nic nezkazíte tím, když se dítě naučí jezdit i na takovém vleku. Donekonečna ho tahat na koleni se vám nevyplatí a dost se u toho nadřete. To znamená zatnout zuby a přežít pár slz a pádů.

Pokud jste se tedy rozhodli pro lyžařskou školku, obraťte se na odborníky z Rokytnice nad Jizerou. Podívat se na jejich práci můžete zde http://www.classicoutdoor.cz/cs/domu/.

(kri)

 

 

 

Témata: lyže , děti , výuka , zima

Diskuze

reklama