Spočítejte si dobu svého porodu: Třeba vás tahle informace příjemně překvapí a uklidní

25. Ledna 2018
Zajímá vás jak dlouho budete rodit?
Zdroj instagram
Jak dlouho budu rodit? Tahle věta pronásleduje a často straší snad každou těhotnou. O délce porodu panuje spousta pověr a tvrzení, a tak si to pojďme ujasnit.

Pokud rodíte podruhé, už trochu tušíte, co vás čeká a nemine. V případě, že očekáváte prvního potomka, pak je nervozita větší a otazníků kolem porodu víc. Jak je to tedy s délkou porodu, pokud se musí vyvolat a nepřijde spontánně?

Rodíme déle než tomu bylo u našich maminek a babiček.
instagram

Hned na začátku je důležité připomenout, že každý porod je jiný, a tak se na něj nedají vztáhnout žádná obecná pravidla. Jedna žena porodí první dítě během chvíle, ale to druhé jí dá zabrat, jiná to má naopak a další protrpí například oba porody. Připomeňme si ovšem fakta.

1. Rodíme déle než předchozí generace

V porovnání s našimi babičkami si v bolestech užíváme v průměru o 2 hodiny déle. Ukázal to průzkum z National Institutes of Health z roku 2012. Prodloužila se tak první doba porodní, tedy fáze před samotným tlačením. Přesná příčina není jasná. Možné ovšem je, že za to může i vyšší věk matek, než tomu bylo před padesáti lety. Věk ovšem není rozhodně jediným zpomalovačem porodu. Dalším ukazatelem je i často oblíbený epidural proti bolesti, který celý průběh porodu zastavuje.

Jedině cvičení a zdravý životní styl je tou správnou volbou.
instagram

2. Stále více se bojíme

Strach je velmi výrazným zpomalovačem porodu. Pokud je žena ve stresu a v permanentním strachu, bolest se snáší mnohem hůř a i tělo nedokáže produkovat potřebné hormony, které by porod urychlily. Snažte se tedy v průběhu těhotenství zvládat strach a na porod se tím lépe připravit.

Víte kdy vyražit do nemocnice?
instagram

3.  Mýty ohledně vyvolávaného porodu

Kolují zvěsti, že vyvolávaný porod je delší a bolestivější než porod spontánní. Není tomu ovšem tak. Záleží především na zralosti a připravenosti děložního hrdla. Pravdou je, že vyvolávaný porod má delší přípravnou fázi, ovšem první doba porodní je už stejná ať jde o porod spontánní, či ne. Bolesti u porodu vyvolávaného často nastupují v plné síle, zatímco u spontánního porodu pozvolna nastupují.

(kri)

Témata: porod , doba , hodiny , děti

Diskuze

reklama