Velký přehled všech vyšetření, která čekají vaše miminko ještě v porodnici

23. Května 2018
Jaká vyšetření čekají vaše dítě v prvních dnech?
Zdroj instagram
Termín porodu se vám nezadržitelně blíží? Pak se pojďme připravit na všechna vyšetření, která naše drobečky čekají v prvních dnech života.

Hned po porodu se rozběhne řada nutných vyšetření, ze kterých můžete být jako novopečená maminka trochu nesvá. Věřte ovšem, že se jedná o důležité kontroly, které za ty chvíle odloučení od vašeho dítěte stojí.

Očekáváte narozeníní vyšeho dítěte?
instagram

Česká republika je v oboru pediatrie opravdu na špičkové úrovni, a tak můžete být klidné a věřit, že vyšetření během prvních dnů po porodu jsou pro vašeho prcka opravdu důležitá.

Ve všech českých porodnicích se u vašeho dítěte připravte na tato vyšetření:

  • 1. Apgar skóre/scóre

Toto vyšetření se provádí okamžitě po porodu. Neonatologové provedou první důležitá měření a zjistí takzvané Apgar skóre. Jde o shrnutí zdravotního stavu miminka. Sledují se tyto činnosti: dýchání, srdeční tep, napětí svalů, barva kůže a reakce na podráždění. Hodnotí se body 0, 1, 2 a součet pak dá požadované Apgar skóre. 0-4: jde o ohrožení života dítěte a je potřeba okamžitá pomoc lékařů. 5-7: dítě bude pod dozorem lékařů, kteří mu krátkodobě podají kyslík či provedou jiné úkony. 8-10: miminko je naprosto v pořádku a nic tedy nebrání předání matce.

Zajímá vás jak dlouho budete rodit?
instagram

  • 2. Odběr z patičky

Zní to mnohem hůř, než to ve finále vypadá. Odběr z patičky je velmi důležitý pro laboratorní vyšetření a samotný zákrok je velmi rychlý a pro novorozence téměř bezbolestný. Odběr se provádí na screeningové kartičky, a to mezi osmačtyřicátou až dvaasedmdesátou hodinou života miminka.

Odběr z patičky je velmi důležitý pro laboratorní vyšetření a samotný zákrok je velmi rychlý a pro novorozence téměř bezbolestný.

Někdy je nutné odběr ještě zopakovat, a to především pro vyloučení negativního výsledku. Tento test dokáže odhalit 18 onemocnění a výsledek je rodičům znám do 2 týdnů. Pozitivního nálezu se ovšem neděste, jedná se pouze o zvýšený předpoklad nemoci. V takových případech jsou nutná další vyšetření.

Odběru z patičky se nemusíte bát.
instagram

  • 3. Screening sluchu

Pro miminko není toto vyšetření stresující ani bolestivé a provádí se ve třech stupních. Pokud by bylo v porodnici něco v nepořádku, ještě se neděste, budete odesláni na ORL v místě bydliště a v případě potvrzení negativního výsledku bude miminko předáno dále do odborné péče.

Počáteční screeningy mohou odhalit závažné choroby.
instagram

  • 4. Vyšetření zraku

Screening zraku je u nás velmi úspěšnou metodou pro odhalení nejrůznějších zrakových onemocnění, což je skvělá zpráva.

Buďte tedy na začátku trpěliví a důvěřujte v tomto ohledu lékařům a zdravotnímu personálu. Můžete tak podchytit včas závažná onemocnění.

(kri)

 

Diskuze

reklama