Začínáte s kojením? 4 věci, které nutně musíte vědět

30. Ledna 2018
Očekáváte narození malého drobečka a připravujete se na porod? I když máte strach z toho, co se bude v porodnici dít, tak se vám také honí v hlavě myšlenky na to, jestli je ve vašich silách celé mateřství zvládnout včetně tolik diskutovaného kojení? Nebojte se, zvládla to každá žena.

Přečtěte si naše cenné rady a hned vám bude lépe!

1. Vnímejte, co vám chce váš drobeček „říct“.

Miminka se narodí už se sacím reflexem, kterým jim příroda zajistila, že přežijí. Když se na vás drobeček snaží přisát, tak se vám tím snaží povědět, že má hlad. Jakmile uvidíte, že dítě lapá pusinkou a snaží se vypátrat vaše prso, tak to je jasné znamení toho, že se potřebuje nakojit. Když tak neučiníte, miminko spustí pláč, aby vám tím důrazněji naznačilo, co potřebuje. 

Možná se vám bude zdát, že má neustále hlad a vy jen kojíte. Nezoufejte, aspoň tím víc nastartujete laktaci a nebudete mít s kojením problémy.

Myslíte si, že je kojení ukazatelem správného mateřství?
facebook

2. Hladová druhá noc

Odborníci říkají, že pro miminka a jejich maminky obávající se kojení je druhá noc zlomová a také dost náročná. Miminko chce totiž krmit častěji, žena má prsa měkká a může dojít k mylnému dojmu, že v nich mléko vůbec není. Nemějte strach, je to naprosto normální. Tím, že chce dítě pít častěji, nastartuje vaše tělo, aby začalo vyrábět více mléka. Takto to příroda zajistila, aby dítě nestrádalo. 

Laktace se většinou spustí třetí den po porodu (do té doby jde z prsou zatím mlezivo). Přikládejte dítě co nejčastěji to jde. Uvidíte, že kolem třetího dne se vám prsa nalijí a vy budete mít vyhráno. A miminko bude mít konečně napapané bříško.

Zvláštní druh svatebních fotek nemyslíte?
instagram

3. Bolest

Určitě vám většina kamarádek vyprávěla, jak se potýkala se šílenou bolestí bradavek, kterou jí způsobovalo kojení. Nenechte v sobě ale vyvolat obrovský strach ještě dříve, než opravdu začnete kojit. U někoho bolest opravdu může být velká, až se některým ženám zkroutí palce u nohou, ale také nemusí být vůbec žádná. Některé maminky vyprávějí, že na začátku kojení necítily vůbec nic, nebo jen malinkatý tlak.

Pokud ale přeci jen máte bradavky popraskané, krvácí nebo citlivost je tak otupující, až se vám chce brečet, tak navštivte svého lékaře. Nic z toho se dít opravdu nemá a je něco špatně. Možná miminko nedržíte ve správné poloze, nebo mu vkládáte do úst jen bradavku, přitom by mělo mít v pusince i kus dvorce.

Jaký je váš názor na tyhle fotky?
instagram

4. Podpora rodiny

Nechceme vám mazat med kolem pusy, ale prvních pár týdnů s novorozencem je opravdu náročných. Nejenže potřebujete zajet nějaký režim, naučit se o prcka starat bez velkých obav, že mu něco provedete, ale také se starat o to, aby hezky jedl a přibíral. Abyste se cítila doma s vaším drobečkem alespoň trochu dobře, tak by vám měl partner se vším pomáhat, nejen s miminkem, ale i s domácností, abyste se mohla soustředit na novou roli maminky. 

Nestyďte se manžela, rodiče, sourozence nebo přátele poprosit o to, aby vám občas přišli s něčím vypomoci. Není na tom nic špatného, že jste vyčerpaná a myslíte si, že jste ta nejhorší matka na světě, protože nic nestíháte. Opravdu v tom nejste sama. Všechno se za poklusu naučíte, ale musíte se naučit říct si o pomoc, abyste nebyla ve stresu a třeba kvůli tomu nepřišla o mléko.

(luc)

 

Diskuze

reklama