Zima jako lék na nemoci: Vyžeňte děti ven a budou zdravé jako rybičky

31. Prosince 2017
Ve spoustě rodin je scénář naprosto podobný: jakmile je za okny jen trochu mrazík, tak se přestává chodit ven. Rodiče si totiž myslí, že by zima mohla jejich dětem uškodit a přivodit jim nepříjemné choroby. Nejenže se pak děti mohou samou nudou doma ukousat, nadto k tomu všemu právě toto rozhodnutí zhoršuje jejich imunitu.

Ale jak říká jedno rčení: „Neexistuje špatné počasí, ale špatné oblečení.“ Pořiďte svým neposedným capartům vhodné kousky do mrazivého počasí a uvidíte, jak se vám domů vrátí nejen vyřáděné a unavené, ale nedorazí ani s nějakým tím bacilem navíc.

Zima pomůže dětem být odolnými proti nemocem.
Instagram

Ba naopak, čerstvý zimní vzduch působí na dětský organismus doslova blahodárně. Svůj vliv na to určitě má fakt, že jsou pak děti více otužilejší, tudíž odolnější vůči různým virům a nemocem. Podle různých studií se dokonce přišlo na to, že špunti, kteří jsou odmala venku a občas se vyválí i v hlíně, trávě či písku, jsou zdravější; objeví se u nich například méně alergií.

Častý pobyt venku děti uchrání také před civilizačními chorobami – cukrovkou, obezitou, onemocněním cév či srdce. Hodně totiž běhají, dýchají čerstvý vzduch a jsou v pohybu. Nesedí jako jiné děti u televize a u pohádky a nejedí jednu oplatku za druhou. Tak se totiž většinou rodiče své neposedy snaží zabavit, když je venku zima.

Spousta odborníku také potvrzuje, že děti, které se věnují hraní jak vevnitř, tak i venku mají lepší výsledky ve škole. Zlepšuje se jim motorika a také jsou spokojenější, protože se mohou vyřádit do sytosti a nepoznají, co je nuda. Mají i více rozhledu, co se třeba přírodopisu týče.

Děti sníh a zimu opravdu zbožňují.
Instagram

Do kolika stupňů teda chodit s dítětem ven? Miminka do půl roku věku by neměly chodit ven, pokud je venku deset pod nulou a méně. Ty do tří měsíců by pak měly zůstat doma, když ručička teploměru klesne na pět pod nulou. U dalších ratolestí je to už bez omezení. V Česku nikdy není tak tuhá zima, abyste se o svého potomka museli bát.

(luc)

 

Diskuze

reklama