10 zázračných bylinek, které byste si měli vypěstovat

Zkuste se léčit pomocí bylinek.
Zdroj instagram
Bylinky jsou lékem snad úplně na vše, navíc skvěle dokoření vaše pokrmy a váš život se ponese ve znamení zdraví. Víte, které bylinky stojí za to vypěstovat si přímo doma?

1. Petrželka

Asi nejpoužívanější a nejoblíbenější bylinka v našich kuchyním nemá pouze kořenící smysl, ale vyniká i svou léčivostí. Známá je především pro zmírnění urologických potíží a zánětů, dále petrželka prospívá ledvinám.

Petržel
herbar.cz

2. Bazalka

Bazalku známe především z italské kuchyně, ovšem její kouzlo se už pomalu dostává i do různých omáček a salátů. Co se týká léčivých účinků pomáhá bazalka uklidnit ledviny a skvěle vám pomůže i při zácpě.

Bazalka
herbar.cz

3. Meduňka

Známá je pro svou citrusově medovou vůni a její využití je opravdu bohaté. Meduňka je skvělým pomocníkem v boji za nespavost, rychle tlukoucí srdce, pomocnice při trávení, a dokonce i migrény. Její léčivé využití je skutečně bohaté. Dále můžete tuto bylinku přiložit na pohmožděniny, a urychlit tak jejich hojení. V příznivých účincích meduňky jsme stále neskončili, obklady můžete přikládat i na místa poštípaná hmyzem, nebo na různé kožní nedostatky.

Meduňka
herbar.cz

4. Majoránka

Majoránka je bezpochyby bylinkou, kterou v kuchyni máme. Krom její skvělé chutě je známá i pro své léčivé účinky při nachlazení a bolestech hlavy. Majoránkou si také můžete okořenit koupel, která napomůže ke zklidnění revmatických potíží.

Majoránka
herbar.cz

5. Koriandr

Jedni ji milují, druzí nenávidí. Jde o bylinku se specifickou chutí, na kterou je potřeba si zvyknout. Její jedinečná chuť dodá ovšem pokrmům orientální nádech. Jako bylinka napomáhá proti nadýmání, tlumí migrénu či zmírňuje bolest kloubů.

Koriandr
herbar.cz

6.  Tymián

Tymián nalezne své uplatnění, pokud zrovna bojujete proti nachlazení, zánětu průdušek či s bolavými klouby.

Tymián
herbar.cz

7. Kopr

Kdo by neochutnal od babičky alespoň jednou koprovku či kulajdu. Kopr je prostě součástí kuchyně, a tak je naší neodmyslitelnou bylinkou. Kopr se hodí především pro doplnění železa.

Kopr
herbar.cz

8. Šalvěj

Šalvěj byste měli ochutnat pro její protiplísňové účinky i napomáhání trávicímu traktu. Jde o bylinku, která tiší průjem zmírňuje kašel a rýmu i ulevuje od pocení.

Šalvěj
herbar.cz

9. Pelyněk

Pokud nevíte, kdy sáhnout po pelyňku, je to v době, kdy bojujete s nachlazením, zánětem průdušek. Dá se také použít jako pomocník při odčervení.

Pelyněk
herbar.cz

10. Pažitka

Pažitku vždy používejme v syrovém stavu. Její tepelná úpravy ničí železo i bílkoviny, které obsahuje a ztratí tak vitamíny.  

Pažitka
herbar.cz

(kri)

 

Témata: bylinky , zdraví , jídlo , léky

Diskuze

reklama