Historie cukrářství: Od doby, kdy cukr býval považován za lék, k dnešním dortům

10. Prosince 2017
Lidé milovali sladkosti vždy, jak to dokazují mnohé historické prameny. Ve středověku se začaly rozlišovat profese kuchaře a cukráře, protože poptávka po sladkostech byla stále větší. Dřívější cukroviny však neměly vůbec nic společného s těmi, které známe my.

Z historických pramenů vyplývá, že cukrovinky se vyráběly již ve starém Egyptě kolem roku 3400 př. Kr. Důkaz byl nalezen archeologem Cartrem v Tutanchamónově hrobce. 

Jako sladidlo se dlouho používal med a další přírodní sladidla rostlinného původu – stévie, agáve, javor, palmy, dále sladidla z plodů rostlin jako datle či fíky. Sladkosti tak byly mnohem zdravější než ty, které známe dnes. 

Atelier Soo

Do Evropy se znalost cukrovinek dostala později, datuje se do doby křižáckých válek. Díky nim získali také Evropané zkušenosti s výrobou cukru právě z cukrové třtiny. V této době byl cukr považován za lék. Proto byla práce s cukrem určena převážně lékárníkům

Asi největší obrat ve výrobě cukrovinek nastal po objevení Ameriky v 15. století, díky nové surovině – kakau.

Zatímco například Mayové si čokoládu vařili již kolem roku 600 n.l., Evropa si na kakaové boby musela počkat. Recept na výrobu slavné horké čokolády přivezl Hernán Cortés do Španělska až v roce 1527. 

Při svatbě Kateřiny Medicejské s budoucím panovníkem Jindřichem II. se objevily první zmrzliny a také odpalované těsto, jehož vynálezcem byl slavný italský cukrář Popelini. V roce 1674 nabídla poprvé jedna londýnská společnost španělskou čokoládu, která se dala kousat. Tehdy začal vývoj čokolády ve formě tabulek, jak ji známe dnes.

První škola pro cukráře byla založena až v roce 1926. Světová unie cukrářů dnes působí ve více než 30 zemích světa.

Ti nejlepší cukráři už dávno nedělají "jen" dorty, mnohdy jde spíše o umělecká díla. Podívejte se do našich galerií, kde jsou ukázány ty náročně zdobené. Momentálním největším trendem v cukrářství jsou květiny. Pokud tedy například plánujete svatbu, můžete se nechat inspirovat. 

(let)

Témata: dorty , cukrářství , historie ,

Diskuze

reklama