Šéfkuchař královské rodiny: Co snídá královna Alžběta a čemu neodolala princezna Diana?

30. Listopadu 2017
Britská královská rodina patří mezi nejsledovanější rodiny na světě. Proto se není čemu divit, že se lidé zajímájí o každou maličkost, která se jich týká. Chtějí jim vidět až do žaludku, a to doslova. Jak moc mlsný jazýček mají členové nesledovanějšího klanu?

O vaření pro královskou rodinu sní snad každý kuchař, který v Británii něco znamená. Šéfkuchaři Darrenu McGradymu se to po velkém úsilí povedlo. Splnil se mu sen a pro slavnou rodinu připravoval jídlo dlouhých patnáct let. Proto má moc dobře zmapováno, co kterému členovi chutná. 

Princezna Diana

Právě díky zesnulé princezně se Darren naučil vařit opravdu zdravě. Vyžadovala extra stravu nízkou na tuky, aby si udržela štíhlou linii.

„Požádala mě, abych dohlížel na množství tuků, ona že si bude hlídat karbohydráty a jejich spalování ve fitku. Změnili jsme všechno. Odložil jsem svou knihu tradičních receptů a začal se nořit do tajů zdravého stravování.“ 

Dokud ještě žila v Buckinghamském paláci, tak nikdo vůbec netušil, že trpí závažnou bulimií. Teprve když s tím vystoupila v médiích, každý si dal dohromady dva a dva. „Poté už se začala stravovat zdravě,“ vzpomíná šéfkuchař. 

Nejvíc milovala paprikové lusky a lilky, také "ujížděla" na rybách. Ale co nepozřela, tak bylo červené maso, hovězího se ani nedotkla. Jak si ale mohla hlídat zdravou stravu při oficiálních setkáních? I na to měl šéfkuchař své fígle. "Zatímco prezident Reagan si pochutnával na neošizeném čokoládovém mousse, ona měla ten svůj bez tuků. Nikdo ten rozdíl nepostřehl,“ vysvětluje McGrady.

Diana měla velké problémy s jídlem.
Instagram

William a Harry

„Vzpomínám si, jak jednou přišla princezna Diana k nám do kuchyně a řekla, že pro dnešek ruší oběd pro chlapce, protože je bere k McDonaldovi na hamburgery. A já jsem odpověděl: "Můj bože, vaše královská výsosti, to já přece umím také! A ona se zasmála: Ale oni chtějí i tu hračku!“ Chlapci byli jako jiné děti, milovali nezdravá jídla – především fast food, pizzu nebo pečené brambory.

I dnes si rádi dají pizzu nebo hamburger.
Instagram

Královna Alžběta II.

Je to s podivem, ale samotná královna si nepotrpí na vybrané lahůdky. Není to žádný gurmán jako třeba její manžel Phillip, který si dokáže všechno pořádně vychutnat. Jak přiznává královský šéfkuchař, tak je hlava Británie i v jídle dost konzervativní. Jídlo si objednává s třídenním i větším předstihem. Mezi její oblíbená jídla patří především drůbež – bažant, koroptvička či krocan. Ze sladkostí nikdy neodolá tmavé čokoládě. A je něco, co opravdu nejí? Nepozře brambory a těstoviny. "A přímo nesnáší česnek – ani jeho vůni, ani chuť," dodal Darren.

Královna si na jídlo moc nepotrpí, ale za to její manžel je gurmán.
Instagram

Všechny ale překvapí, co taková královna snídá. Není to žádný kaviár či čerstvé ovocné šťávy, ale obyčejné cereálie. „Snídá velmi prostě. Zpravidla si dává cereálie Kellogg’s, které si servíruje sama. A k tomu čaj Darjeeling,“ dodal královský šéfkuchař.  

(luc)

 

Diskuze

reklama