Líbí se vám módní prvky ze stylu gotic rock? Nejste náhodou emo?

11. Listopadu 2017
Jedním z představitelů hudební scény Emo je Bill Kaulitz z Tokio Hotel.
Zdroj Zdroj Profimedia.com
Emo (zkratka výrazu „emoce“) je americký slangový výraz označující subkulturu, která je definována punkově orientovanou módou a „emo“ hudebním stylem, teenagerskou přecitlivělostí a touhou po romantice.

Kolem roku 2000 se „emo“ stalo životním stylem mládeže, která se dostala do opozice k realitě současného života a přijala módní prvky ze stylu gotic rock, v němž převažují černé oblečení a temná vizáž. V současnosti je „emo“ styl v Česku mezi dospívajícími nezvykle populární a v základních školách se šíří jako lavina. 

Obvykle se mezi dospívajícími výraz „emo“ spojuje s nošením upnutých džín a silnou košilí (s krátkým rukávem), která často nese jména „emo“ kapel. Generaci pubertálních „emo“ dívek i chlapců zdobí bohaté příslušenství jako pásy a černé náramky. Populární jsou černé tenisky a skate boty. 

V „emo“ módě můžete získat také uznání za své účesy. Populární jsou patky – ofina učesaná tak, že zakrývá jedno nebo obě oči. Oblíbené jsou i rovné, černě obarvené vlasy. Světlé barvy na vlasech, jako je modrá, růžová, červená nebo bělená blond, jsou také typické způsoby, jak se prosadit. 

Styl „emo“ je spojován s obzvláště emocionálními prožitky, citem, stydlivostí. Jeho vyznavači jsou introvertní, zažívající pocity úzkosti. „Emo“ je také spojeno s depresí, drogami, sebepoškozováním a sebevraždami. 

Britský list Guardian uveřejnil hitparádu slov, která nejvíce děsí rodiče. Čtvrté místo obsadilo právě slůvko „emo“. Pak britská média obvinila „emo“ ze sebevraždy třináctileté školačky. Příčinou jejího dobrovolného odchodu ze života mělo být přijetí filozofie subkultury.

(ste)

Témata: subkultura , emoce

Diskuze

reklama