Pozor na manikúru a pedikúru. Můžete se nakazit smrtelnou chorobou!

25. Května 2018
Péče o nehty v nedostatečně prověřených salónech vám může pekelně zkomplikovat život
Zdroj knoflikarky.cz
V devadesátých letech působil HIV paniku, pak Češi na strach z viru zapomněli. I proto počet nakažených strmě stoupá. Podle expertů jich může být až dvacet tisíc. Čelí nekompromisním příznakům nemoci i vedlejším projevům léčby, mezi nimi i rakovině. Přitom pozor, touto zákeřnou nemocí se můžete nakazit i při manikúře či pedikúře, jak potvrzují lékaři a odborníci.

Nákaza virem HIV je stále fatální diagnózou, na jejímž konci číhá smrt. Současná medicína může nakaženým znatelně prodloužit život, ale rozhodně ne všem. Léčba, kterou musí HIV pozitivní člověk podstupovat, a sama nemoc s sebou totiž přinášejí nečekané komplikace: zhoubné nádory, přidružené infekce či odolnost viru vůči jinak velmi silné antiretrovirové terapii. 

„Ze začátku léčby je reakce těla docela nářez,“ líčí jeden z nemocných, třiatřicetiletý Martin, který si přál zůstat v utajení. A dále upřesňuje: „Průjmy, zvracení, teplota, nespavost, úzkosti, šílené deprese, impotence, nechutenství, hubnutí.“ I jemu se musela léčba kvůli odolnosti viru změnit. Rezistenci vůči léčbě si přitom způsobil sám. Několikrát nedodržel pravidelné dávkování medikamentů. „Jen promeškání o pár hodit hraje významnou roli,“ upozorňuje biochemik Milan Kožíšek.

V kožních ambulancích se setkáváme s pacienty, kteří mají různé komplikace po návštěvě těchto salonů, Kateřina Jůzlová, lékařka 

Dalším problémem léčby HIV jsou komplikace v podobě jiných a často mnohem závažnějších chorob, než je sama pozitivita, konkrétně jde o zhoubné nádory. „Onkologická onemocnění jsou komplikací. Jde zejména o zhoubné non-Hodgkinovy lymfomy,“ řekl Hanuš Rozsypal, lékař pražského AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce. Toto onemocnění, jež kvůli poruše imunitního systému HIV pozitivní často postihuje, představuje skupinu zhoubných nádorů, které vycházejí z mízní tkáně. Léčí se extrémně silnými chemoterapiemi a prognóza HIV pozitivních je velmi špatná: pár měsíců šíleného utrpení a pak smrt. „Typickým onemocněním je také Kaposiho sarkom,“ dodal Rozsypal. Nádor se může objevit na kůži, v ústní dutině i na jiných sliznicích. 

Češi se přestali bát
Více než čtyři pětiny Čechů a Češek (83 %) se nebojí, že by se sami mohli nakazit virem HIV. Vyplývá to z průzkumu, který před časem provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odpovídalo 1049 lidí nad 15 let. Strach mělo 14 procent, což je o čtyři procentní body méně než v roce 2013. Dalším alarmujícím údajem je podle Státního zdravotního ústavu stále nižší věk nemocných. Většina nově nakažených žen je ve věku mezi 20 a 30 lety, mužům je nejčastěji mezi 30 a 35 lety. „Nejčastější příčinou nakažení je nechráněný pohlavní styk, přičemž nejvíce rizikový je mezi osobami s homosexuální nebo bisexuální orientací,“ konstatuje Věra Vráblíková, vedoucí protiepidemického oddělení na opavském pracovišti Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Nicméně lidé už často nevědí, že se mohou nakazit i nechráněným orálním sexem.

Dejte si velký pozor!
Rizika přenosu infekcí (častěji než o HIV jde o žloutenku typu B) hrozí nejen ve zdravotnictví, kde se mohou sestry či lékaři setkat s kontaminovaným materiálem, ale i při manikúře a pedikúře, například v napůl amatérských asijských provozovnách, které se jako houby po dešti vyrojily snad v každém větším městě. Nákaza se totiž přenáší prostřednictvím kontaminované krve.

Kateřina Jůzlová z Nemocnice Na Bulovce (nyní na mateřské dovolené) riziko návštěvy asijských podniků potvrzuje: „V kožních ambulancích se setkáváme s pacienty, kteří mají různé komplikace po návštěvě těchto salonů. Při porušení integrity kůže, k němuž může při těchto výkonech často dojít, a použití nesterilního nástroje tak hrozí nejen riziko plísní či zánětu, ale i nákaza žloutenkou typu B a teoreticky i virem HIV.“

(ste)

Témata: Manikúra , Pedikúra , Nemoci

Diskuze

reklama