Audrey Hepburn, jak ji neznáte: Potrat za potratem a zoufalá touha po dětech

10. Listopadu 2017
Překrásná žena, která si podmanila svět. Hvězda filmového plátna s dobrým srdcem. Módní ikona a milovnice zvířat. To vše byla Audrey Hepburn. Měla však i svou druhou tvář. Trápila ji mentální anorexie, několikrát potratila a celý po celý život jí zůstalo trauma, které si prožila za války. Jaká byla ve skutečnosti žena s plachým pohledem, která strávila život v záři reflektorů?

Životní příběh Audrey Hepburn je dechberoucí už od samého počátku. Rozhodně totiž nepocházela z nuzných poměrů, chudobu a hlad v životě přesto – naprosto neplánovaně – zažila a ovlivnilo ji to již navždy. Její matkou byla Ella van Heemstra, pocházela z velmi staré a významné nizozemské rodové šlechty. Otcem byl Joseph Ruston, jehož předek byl třetí manžel skotské královny Marie Stuartovny.

NEKONEČNÉ HLADOVĚNÍ A STRACH

V roce 1939, krátce po vypuknutí války, poslala matka Audrey s oběma bratry k prarodičům do Nizozemska. Předpokládala, že její děti budou spíše v bezpečí tam, protože Nizozemsko bylo oproti Velké Británii, kde rodina žila, v době válečného konfliktu neutrální.

V květnu roku 1940 Němci zaútočili na Nizozemsko a za týden jej dobyli. Nacisté unášeli dívky a shromažďovali je ve velkých nevěstincích. Audrey Hepburn žila se svými prarodiči a bratry v neustálém strachu, že ji také unesou. Situace byla o to kritičtější, že rodině docházely zásoby jídla.

Poté, co se Spojencům v září 1944 nezdařila operace Market Garden, přišla tzv. Hladová zima. V nizozemském městě Arnhemu, kde rodina žila, umírali lidé hladem. Audrey onemocněla žloutenkou, trpěla dýchacími potížemi, chudokrevností, z podvýživy jí otékaly nohy a chodidla, nemohla ani stát.

29. dubna 1945 byl Arnhem osvobozen.

Herečka na tuto dobu nikdy nezapomněla. Podle mnohých právě tady vznikly její problémy s příjmem potravy, které vedly k celoživotnímu boji se zákeřnou mentální anorexií.

HLEDÁNÍ PRÁVÉ LÁSKY A NEPLODNÝ MILENEC

Při natáčení filmu Sabrina se zamilovala do ženatého herce Williama Holdena. Ten se jí po krátkém románku přiznal, že prodělal vasektomii, a je tudíž neplodný. Audrey ho odeslala zpět k manželce a pokračovala v hledání „toho pravého“.

Zamilovala do amerického herce Mela Ferrera. Neodradil ji fakt, že je o 13 let starší, ani to, že je třikrát rozvedený a má čtyři děti. Konala se pohádková svatba.

POTRAT ZA POTRATEM A KONEC MANŽELSTVÍ

Štěstí ovšem netrvalo nijak dlouho. Záhy po svatbě Audrey poprvé potratila. V tu chvíli o tom neměla tušení, ale byl to první z celé řady potratů, které měla v průběhu života zažít. O další dítě přišla o čtyři roky později; tak moc se bála, že o dítě opět přijde, až se tak stalo. Podle lékařů byl na vině velký psychický stres. Audrey se naprosto oprávněně rozhodla dát si pauzu od filmování. Bylo to dobré rozhodnutí, díky kterému koncem roku 1960 porodila syna Seana. Tři měsíce po porodu se vrátila do práce, aby natočila dnes již ikonický film – Snídaně u Tiffanyho.  

instagram.com

V letech 1965 – 1967 prodělala Audrey další dva potraty, což mělo velký vliv na její už tak rozpadající se manželství. V roce 1967 se proto opět rozhodla na čas opustit svět filmu a věnovat se pouze rodině. Její čtrnáctileté manželství se však zachránit nepodařilo a záhy skončilo rozvodem.

ITALSKÝ PSYCHIATR A DRUHÝ SYN

Na dovolené v Řecku se zamilovala do italského psychiatra Andrey Dottiho a v roce 1969 se za něj provdala. Přestože bylo Audrey v té době už 40 let, stále toužila po velké rodině. Rok po svatbě se jí narodil syn Luca. Bohužel však následoval čtvrtý a nakonec poslední, tedy pátý potrat.

Manželství bylo od začátku 70. let nefunkční, k rozvedu však došlo až v roce 1982. Od druhého rozvodu až do své smrti žila Audrey Hepburn s nizozemským hercem Robertem Woldersem.

V roce 1992 u ní byl zjištěn vzácný druh rakoviny tlustého střeva. Vrátila se do svého milovaného domu ve Švýcarsku, kde zemřela 20. ledna 1993 ve spánku.  

Audrey Hepburn si díky svému nesmírnému talentu podmanila celý svět, sen o velké rodině se jí však nikdy nesplnil. 

(let)

Diskuze

reklama