Chci změnit standardy krásy, říká mladá modelka se vzácnou poruchou kůže. Vypadá kvůli ní jako stařena

26. Října 2017
Poté, co Američanka Sara Geurts oslavila desáté narozeniny, jí lékaři oznámili krutou diagnózu. Trpí velmi vzácnou poruchou kůže, kvůli které vypadá o mnoho let starší, než ve skutečnosti je. V pubertě si Sara vytrpěla svoje, dnes se ovšem se svým osudem pere statečně, a vrhla se dokonce na dráhu modelky.

Mladé Američance je dnes šestadvacet let a s onemocněním pojivové tkáně, která má porušenou tvorbu kolagenu, se už srovnala natolik, že se nebojí svléknout do spodního prádla a pózovat profesionálním fotografům. Přitom ještě před pár lety se za svoje tělo styděla.

"Moje kůže byla mou největší nejistotou," říká Sara, která si dala do života jasný cíl – zbořit hranice standardů krásy.

Zlom v jejím životě nastal kolem roku 2015, kdy poskytla svůj příběh kampani Love Your Lines (Mějte rádi své křivky) o ženách, jejichž vzhled zrovna neodpovídá ideálům krásy, a přesto jsou zajímavé.

Sara Geurts trpí vzácnou dědičnou chorobou zvanou Ehlersův-Danlosův syndrom (EDS), který způsobuje, jak bylo shora naznačeno, špatnou tvorbu kolagenu. EDS postihuje zhruba jednoho člověka z 5000, jen několik málo lidí ale trpí vážným typem dermatosparaxis jako Sara.

"Klasický typ Ehlersova-Danlosova syndromu postihuje naše klouby, ovlivňuje kůži, prostě všechno. Je to multisystémová porucha, takže se dotýká každého systému v našem těle," vysvětila Sara s tím, že má v plánu se přestěhovat do Los Angeles, aby se stala modelkou na plný úvazek.

(ane)

Diskuze

reklama