Dámy pozor! Desetina Češek nezřízeně pije. Proč? Odpoví vám odbornice

4. Září 2018
Ženám dodává nejen sebevědomí, ale také naději lepšího života.
Zdroj Instagram
Desetina Češek pije alkohol způsobem, který může ohrozit jejich zdraví. A polovina těch léčených má závislost i na jiné droze nebo lécích. Vyšší riziko závislosti mají psychicky náročné profese, jako jsou zdravotní sestry, učitelky nebo lékařky.

Víte, proč nejčastěji mají ženy problém s alkoholem a závislostí? Protože jim nefungují vztahy nebo zažívají stres. I to je důvod, proč je nejvíc alkoholiček mezi učitelkami, sestřičkami a lékařkami. Většina z nich začínala na skleničce prosecca na pohodu.

Uvedli to odborníci na pondělní tiskové konferenci k 70. výročí zahájení činnosti protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dnes nese název Klinika adiktologie a ročně se tam léčí kolem stovky žen.

Jednou skleničkou nic nezkazíte.
instagram

Podle psychoterapeuta ženského lůžkového oddělení této kliniky Jiřího Hellera pacientky pocházejí ze všech společenských skupin. „Proto se ženy, u nichž je závislost na alkoholu vnímána negativněji než u mužů, často obávají vystoupit z anonymity a vyhledat odbornou pomoc. Přitom závislost na alkoholu se u nich rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu než u mužů,“ upozornil Heller.

  • Názor odbornice

Proč ženy pijí? Odpovídá Kateřina Halfarová (vystudovala UK – psychologie a speciální pedagogika), řídí centrum ALMA, jež ženám, co pijí, pomáhá:

  • Když to zjednoduším, ženská závislost na alkoholu je velmi často způsobena vztahovými problémy, ať už vztahem k sobě, k partnerovi, manželovi, nebo dětem, a mužská závislost může být výkonová, nebo sociálně podmíněná. Muži chodí do společnosti mužů, pijí alkohol ve společnosti, žena častěji pije sama doma, v utajení a schovává pak prázdné lahve doma.
  • Genderová rozdílnost není tak vyhraněná, samozřejmě jsou i ženy, které chodí do společnosti pít alkohol, ale my vycházíme z tohoto předpokladu a zároveň ženám nabízíme bezpečný prostor pro sdílení svých negativních zkušeností s muži.
  • Ženy v našem centru často prošly dost komplikovanými vztahy s muži, například zažily agresi, sexuální zneužívání v dětství, znásilnění a podobně, a to, že jsme pouze pro ženy, jim dává pocit bezpečí, že tyto otázky s námi mohou řešit.
  • Partner si může myslet, že jejich vztah je na jedničku, je spokojen, ale žena cítí vnitřní prázdnotu a začne popíjet. To se třeba hodně vyskytuje u žen v domácnosti, jejichž partner vydělává hodně peněz, ony jsou doma a mají veškerý komfort. Někdo by řekl, nemusí chodit do práce, má majetek, krásného manžela, tak proč pije?
  • Závislost na alkoholu v současné době postihuje čím dál více mladších žen, nicméně naší nejmladší klientce bylo, tuším, 28 let. Způsob naší práce je zaměřen na ženy od 30 do 60 let a reflektujeme jejich věk a nějaké životní zkušenosti.

(ste)

Témata: alkohol , droga , vztahy , zdraví , práce , profese

Diskuze

reklama