Dar, nebo prokletí? Žena s geniální schopností si pamatuje všechno od dvanáctého dne života

Žena si pamatuje všechno od dvanáctého dne života
Zdroj Twitter Rebecca Sharrock
Představte si, že byste si pamatovali každý okamžik svého života, každou vzpomínku minutu po minutě. Zní to jako nejlepší věc, která se vám mohla stát nebo jako noční můra? Schopnost fenomenální paměti do vínku dostala sedmadvacetiletá Australanka Rebecca Sharrock, která si vybaví každý detail od pouhých dvanácti dnů života.

Rebecca se svými schopnostmi řadí k pouhým osmi desítkám lidí z celého světa, kteří by vám vyjmenovali ty nejmenší střípky ze svého života, které většina z nás vypouští z mysli, jen co se z nich vyspí. Zatímco my běžní smrtelníci si podle psychologů pamatujeme jen krajně emotivní či traumatické události, lidé s HSAM (hyperthymesie), jak se dar neuvěřitelné paměti odborně nazývá, vám řeknou, co měli v ten který den k obědu, co sledovali v televizi a kolikrát v dubnu 2001 pršelo.

Paměť má Rebecca vyvinutou tak extrémně, že vám spatra odrecituje všechny díly Harryho Pottera a do toho přihodí historku z prvních narozenin, které celé proplakala, protože jí matka oblékla šaty, které ji štípaly. Úplně první vzpomínka přitom zachází ještě dál, a to do dvanáctého dne života, kdy jako novorozeně jela v autě s rodiči.

"Vzpomínám si, že jako novorozeně jsem byla zvědavá a všímala si potahů sedadel a volantu," píše na svém blogu Rebecca.

Mladá žena se živí jako bloggerka a řečnice, svoji schopnost se však snaží proměnit i v dar pro ostatní. Zapojila se proto do výzkumných projektů, jejichž cílem je objasnit fungování lidské mysli. "Byla bych ráda, kdybych mohla díky experimentům pomoci lidem s demencí nebo Alzheimerem," dodává Rebecca.

Nemoc s výhodami?

Hyperthymesii popsal poprvé kalifornský odborník na paměť James McGaugh teprve v roce 2006 v souvislosti s bravurním "pamatovákem" americké hospodyně s iniciály A. J, která se na něj obrátila s prosbou o pomoc. Žena si dokáže vybavit všechny události od roku 1980, kdy jí bylo dvanáct let. Ví přesně každou podrobnost svého života, co jedla, koho potkala, jaké bylo v ten den počasí, i to, co měla na sobě.

"Někdo se mě zeptá třeba na 1. května 1981. Řekne jen to datum a najednou. Bum! Ten den mi jakoby nic naskočí v hlavě," řekla A. J. v jednom ze starších rozhovorů britskému listu The Mail on Sunday. "Nepotřebuji žádné triky, žádné počítání zpátky nebo dopředu. Je to, jako bych si v hlavě nastavila video s tím dnem a přehrála si ho."

A. J. její paměť přivádí k šílenství, nicméně se svými schopnostmi se, stejně jako Rebecca, časem smířila. A jak se obě ženy nezávazně na sobě shodují, i když si pamatují to dobré i zlé, alespoň na nic nikdy nezapomenou.

(ane)

Diskuze

reklama