Nástrahy letního sexu: Pozor na nechtěné vetřelce! Je jich až padesát!

8. Srpna 2018
Možná si to žádná z nás neuvědomujeme, ale ohrožujeme své zdraví.
Zdroj Instagram
Doba dovolených láká k letním flirtům, románkům a nevázaným radovánkám. Před tím, než si na pláži u moře rozhodnete užívat s opáleným cizincem, ale vyslechněte varování odborníků.

Pohlavním stykem se může přenést až padesát různých chorob, varují před létem lékaři. Kapavka, syfilis, chlamydie, genitální bradavice, AIDS či virová hepatitida B – to jsou ty nejčastější z nich. Ovšem pokud se oddáte vášnivému sexu s mužným cizincem, můžete si domů přivézt i další speciality – muňky, genitální opar, svrab a další.

Přinášíme vám přehled nejčastějších sexuálně přenosných chorob a zároveň radu lékařů: Při náhodném styku vždy používejte kondom, i když ani ten vás nemusí stoprocentně ochránit.

  • Syfilis

Říká se jí také příjice a je to choroba velmi zákeřná. A to především proto, že v první fázi probíhá často bez výrazných příznaků. Po dvou až čtyřech týdnech od nakažení se objeví nebolestivý vřídek, který časem zmizí a přitom nemoc napadá tělo.

Druhé stádium se projevuje únavou, zvýšenou teplotou a vyrážkou a je opět zrádné – příznaky se totiž mohou přičítat třeba chřipce. Pokud se však na nemoc nepřijde včas, udeří fáze třetí – pak již dochází k poškození mozku a míchy, poruchám chůze apod.

Obzvlášť nebezpečná je tato nemoc v těhotenství, protože se přenáší na plod. Děti se pak rodí vážně postižené, anebo se nenarodí živé. Nemoc je léčitelná antibiotiky, důležité však je na ni přijít včas. Máte-li pochybnosti, navštivte lékaře. Výskyt příjice u nás totiž stále stoupá!

Extrémně nebezpečná je pro těhotné.
bybyonline.cz

  • Kapavka

Další nemocí, kterou si můžete přivézt z dovolené u moře, je kapavka. Setkat se s ní můžete prakticky kdekoli, ale obzvlášť dobrý pozor dejte, míříte-li za radovánkami do Thajska, kde se počet nakažených prostitutek a prostitutů blíží až ke třem čtvrtinám. Kapavku na rozdíl od syfilitidy poznáte celkem snadno – provází ji totiž hnisavý výtok, který se objevuje dva až deset dní po nakažení a nemocné většinou dovede k lékaři.

Kapavka ale hrozí nejen při klasickém styku, ale i při orálních a análních praktikách. Pokud si znečištěnou rukou sáhnete do oka, můžete ji přenést i tam. Objevit se pak může horečka, zarudnutí a otok zasaženého místa, potíže s klouby, či vyrážka. Dalšími příznaky jsou časté nucení na močení, bolest při močení a při styku, svědění.

Také kapavka se léčí antibiotiky a lze ji vyléčit zcela. Život však dokáže znepříjemnit pořádně.

Existuje více druhů chlamydií, které mohou způsobit řadu dalších závažných onemocnění.

  • Chlamydie

Choroba, o níž se dlouho nemluvilo, je rozšířenější a nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Odhaluje se velmi nesnadno a je častou příčinou neplodnosti u žen. Projevuje se nejčastěji výtokem, bolestí při močení a v podbřišku. Příznaky se proto dají přejít, anebo zaměnit např. s mykózou, anebo zánětem močových cest a bakterie dál útočí. Může napadnout dělohu, vaječníky a vejcovody.

Existuje více druhů chlamydií, které mohou způsobit řadu dalších závažných onemocnění – například roztroušenou sklerózu, chronické střevní záněty atd. Pokud se u člověka prokáže nákaza chlamydiemi, je třeba zahájit léčbu pomocí kombinace antibiotik, aby se z těla vymýtily všechny bakterie.

  • Genitální bradavice

Další nepříjemné onemocnění, které si můžete po nechráněném sexu přivézt, jsou genitální bradavice. Způsobuje je lidský papilomavir HPV, který je dáván do souvislostí s rakovinou děložního čípku. Druhů tohoto viru existuje kolem padesáti a každým rokem přibývá jeden milion nakažených po celém světě. Jsou zrádné především dlouhou inkubační dobou – mohou propuknout od šesti týdnů až do osmi měsíců od nákazy.

Častěji propukají u žen a projevují se bradavičkami, které mohou mít různou velikost a tvar (často uváděný je květákový) a mohou být i velmi bolestivé. Přenést se dají i orálním sexem, a tak je můžete najít i v ústech, anebo v hrdle. Jistou ochranu proti genitálním bradavicím představuje očkování proti rakovině děložního čípku.

Bez lásky opravdu nejde žít.
instagram

  • HIV/AIDS

Nejzávažnější ze všech zmíněných chorob, která je jako jediná – i když i na ni již existují léky prodlužující život – stále smrtelná. Odborníci jsou zajedno v tom, že ji lidé stále podceňují a nevidí nebezpečí nechráněného styku, během něhož se virus HIV přenáší.

První příznaky často připomínají chřipku, nebo mononukleózu, objevují se nejčastěji 3. až 4. týden po nakažení a bývají doprovázeny horečkou. Pak následuje klidová fáze, která může trvat až deset let. Virus napadá váš imunní systém a vy o něm možná vůbec nevíte.

Onemocnění se v první fázi projevuje chřipkovými obtížemi.

  • Žloutenka typu B

Žloutenka typu B je vysoce odolný virus, který také napadá primárně játra. V kapce zaschlé krve přežívá několik týdnů, zmražení ho neničí. Je známo, že tato infekce je 100x nakažlivější než AIDS. Onemocnění bývá těžší a rekonvalescence delší než v případě žloutenky typu A, také k úmrtí dochází častěji.

Zdrojem onemocnění je infikovaný člověk před objevením prvních příznaků onemocnění i po dobu akutního průběhu onemocnění. Někteří chronicky nemocní jsou nakažliví po celý život. Virus se vyskytuje téměř ve všech tělních tekutinách, pro přenos infekce má největší význam krev, sperma a poševní výměšek (sekret). Ke krevnímu přenosu může dojít ve zdravotnických zařízeních, při manikúře, pedikúře, akupunktuře, tetování nebo piercingu. Významný je také přenos nechráněným pohlavním stykem.

Onemocnění se v první fázi projevuje chřipkovými obtížemi (teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková slabost). Dále se mohou vyskytnout kloubní, kožní a nervové projevy. U tohoto typu infekce může, ale nemusí dojít k zežloutnutí kůže a sliznic. Pro určení diagnózy jsou důležité nejen pozorovatelné příznaky, ale i výsledky biochemického a sérologického vyšetření. Nemoc může probíhat také zcela bezpříznakově nebo jen s mírným průběhem. Může mít ale i velmi závažný průběh, který může vést až k selhání jaterních funkcí a k jaternímu kómatu končícímu smrtí.

Spolehlivou ochranou proti tomuto onemocnění je očkování. Základní očkovací schéma poskytuje celoživotní ochranu. Od poloviny roku 2001 se v ČR očkují děti v rámci pravidelného očkovacího kalendáře.

(ste)

Diskuze

reklama