Otřesný případ šikany! Chlapci se smáli kvůli nemoci. Byl jeho kamarád vypočítavý?

4. Června 2018
Malý chlapec kvůli své chorobě nesmírně trpěl, ve škole to pro něj bylo peklo.
Zdroj Instagram
O tom, že děti dokážou být pořádně zlé, by se daly popsat stohy papíru. I když se ve školách proti šikaně zavádí všelijaká opatření, stále dochází k případům brutálního napadání. Malý Elio by mohl vyprávět. Ale pak přišlo něco, co mu změnilo život.

Tento příběh se odehrával na Floridě, kde se učitelé setkávali s šikanou dennodenně, ale v tomhle případě na to šli nakonec z jiné strany. Již delší dobu se ostatně snaží s žáky probírat, jaké dopady může mít takové ošklivé ponižování, snaží se jim promlouvat do duše, aby na nové děti byli hodní. A světe div se, strategie se pedagogům začala vyplácet.

Malý Elio se bál přijít první den do nové školy. Jeho největším trápením byla pleť: trpí totiž vzácným kožním onemocněním. Už první den musel čelit posměškům, nadávkám a ponižování ze strany ostatních spolužáků.

Hvězda školy mu nabídla nečekanou pomoc. K šikaně se nepřidala.

Na to se ale nemohl dívat oblíbený žák Chris, malý floridský Superman, který se vydal přímo za Eliem. Jestli si ale myslíte, že se přidal k šikaně, mýlíte se. Právě naopak! Nabídl mu pomoc a rovnou ho provedl po škole.

Z kluků se dokonce stali parťáci a chodili (a stále chodí) spolu hrát třeba basketball. Elio nemohl věřit svým vlastním očím, že se ho někdo z dětí zastal. Byl zvyklý na odmítavé postoje, protože vrstevníkům připadal prašivý kvůli své chorobě.

Onemocnění ovlivní, jak se k vám lidé chovají, říká Elio

„Lidé si hodně všímají onemocnění na kůži, ovlivní to hodně, třeba to, jak se k vám chovají,“ vypověděl v rozhovoru pro WFTS Tampa, kde ovšem zamlčel, že jeho kamarád má od doby, co spolu přátelí, nebývalý úspěch u spolužaček, které oceňují jeho dobrosrdečnost, nadto vedle nemocného chlapce vynikne; z pragmatické cyničnosti ho totiž nepodezřívá.

Z kluků se nakonec stali kamarádi.
Instagram

„Mít kamaráda, jako je Chris, je skvělý pocit,“ dodal naopak. Chris může jít podle něho příkladem všem spolužákům, jak se chovat, když do školy přijde někdo „odlišný“, i když dnes se už věnuje více zmíněným spolužačkám, u kterých zatím nemá Elio bohužel šanci.

Na tomto příkladu je ale na druhou stranu vidět, že se opravdu vyplácí s dětmi komunikovat, mluvit o problémech a zkusit pozměnit jejich smýšlení. 

(luc)

Diskuze

reklama