Po narození přišel o levou ručičku. Tatínek se s tím nesmířil a vyrobil mu protézu

20. Listopadu 2017
Když byl ještě malý Sol u maminky v bříšku, byl nakloněný tak špatně, že se mu neprokrvovala dostatečně levá ručička, až se v ní vytvořila krevní sraženina. I když se lékaři po jeho narození snažili, jak mohli, tak se jeho horní končetinu nepodařilo zachránit.

Rodiče byli zdrceni. Nevěděli, jak se se synovým postižením mají vyrovnat, jak mu jednou vysvětlí, že je „jiný“ než ostatní děti a nemůže si s nimi pořádně hrát.

Nakonec si ale jeho táta Ben Ryan řekl dost. Už nechtěl být chodící troska, ale začal situaci řešit. Chtěl svému synovi usnadnit život, aby moc nepocítil, že je u něj něco špatně.

Hned po narození se lékaři snažili ruku zachránit. Bohužel marně.
Instagram

Bohužel ale tak malému dítěti nikdo protézu neudělá. Dělá se až třeba kolem šestého roku, kdy je ale většinou pozdě, protože si na ni dítě nedokáže zvyknout a protézu prostě nepřijme. S tím se nechtěl Ben smířit. I když je povoláním psycholog, žádný mechanik, tak se rozhodl pro velmi radikální krok.

Řekl si, že synovi novou ruku obstará sám. První protetickou ruku sestavil z různých součástek; co dům dal. Použil kovové podložky, plastové trubky, ale i část šroubováku. Pak se dočetl na různých fórech, že je lepší použít technologii 3D tisku.

Malý Sol je jako jiné dětičky.
Instagram

Lidé, kteří řešili podobné problémy, mu poradili, že je na to nejlepší herní konzole X-Box Connect, která má funkci skenování. „Počkali jsme, až usne, a pak Kate (jeho žena) držela ruku v klidu a ve vhodné poloze. Chtěl jsem něco velmi jednoduchého bez popruhů a baterií,” chlubil se Ben svým výtvorem, který opravdu dovedl do zdárného konce. 

Dokonce může Sola houpat za obě ruce a všechno drží, jak má. A paradoxně se Benovi začali ozývat i lidé, kteří by chtěli také protézy pro své děti, a už má na seznamu dalších 160 zájemců. “Nikdy nebyl lepší čas stát se technikem,” dodal s úsměvem tatínek dvouletého Sola.

(luc)

 

 

 

Diskuze

reklama