Sex s písemným souhlasem. Ve Švédsku začal platit revoluční zákon

25. Května 2018
Ve Švédsku se doporučuje podle nového zákona sepsat před pohlavním stykem raději smlouvu.
Zdroj knoflikarky.cz
Sex bez jasného souhlasu se rozhodlo Švédsko označovat za znásilnění, a to i v případě, že nedojde k násilí či k jinému ohrožení. K přísnějšímu pohledu na sexuální kontakt partnerů dopomohla do jisté míry i kampaň pod názvem #MeToo. Pro vládní návrh zákona o „sexuálním souhlasu“ zvedlo ruku ve švédském parlamentu 257 poslanců, proti jich bylo 38.

Zákon prosazovala švédská ministryně pro rovnost žen a mužů Åsa Regnérová. "Myslím si, že ženy po celém světě opravdu volají po rovnosti pohlaví. Vládě ještě do Vánoc navrhnu přijetí nového, přísnějšího zákona týkajícího se svolení k pohlavnímu styku,“ prohlásila před koncem loňského roku.

Sexuálnímu kontaktu by měl předcházet písemný souhlas pro vyhnutí se případným sporům. Zákon totiž říká, že pasivita v tomto případě není znamením souhlasu se sexem. "Pokud se chce člověk zapojit do sexuální aktivity s někým, kdo je neaktivní nebo má nejednoznačné signály, musí zjistit, zda je druhá osoba připravená," uvádí zákon.

V platnost má nový zákon vstoupit 1. července. Kritici předlohy však tvrdí, že počet znásilnění se ovšem tímto zákonem rozhodně nesníží.

(ste)

Diskuze

reklama