Tato holčička měla do prvních narozenin 100 zlomenin!

27. Prosince 2017
Dětem, ale i dospělým lidem, kteří trpí stejnou chorobou jako malá Zoe Lush (6), se přezdívá "skleněné děti".

Proč se jim tak vlastně říká? Jejich kosti jsou tak křehké, že se mohou lehce zlomit.

Dokonce malá Zoe měla už své první bolestivé zlomeniny ještě v bříšku u své maminky. Při porodu si zlomila klíční kost a do prvních narozenin měla neskutečných 100 zlomenin! 

Její kosti neunesou váhu jejího tělíčka.
Instagram

Dnes je roztomilé holčičce z Kalifornie šest let a se svou bolestivou chorobou se pere opravdu velmi statečně. Snaží se smát a hrát si jako jiné děti. Ale musí být na sebe nesmírně opatrná.

Tato nemoc je opravdu vzácná. Podle dostupných informací se v České republice s podobnou nemocí pere asi dvacet dětí. Bohužel jsou malí pacienti nakonec upoutáni na invalidní vozík, protože jejich kosti neunesou váhu jejich tělíčka.

  • Osteogenesis imperfecta, která je také označována jako nemoc křehkých nebo skleněných kostí, je způsobena vrozenou vadou nejčastěji kolagenu, což je stavební jednotka kosti zajišťující její pružnost. Podle typu choroby je nemoc přenášena buď od rodičů, kteří toto onemocnění sami mají, ale také ho mít nemusejí a mají pouze úlohu přenašeče.Kolagenu je tvořeno buď malé množství, nebo je tvořen ve špatné kvalitě.

(luc)

Diskuze

reklama