8 slavných maminek, které po narození miminka trápily poporodní deprese

25. Ledna 2018
Těšila jste se na miminko, až bude konečně na světě? Ale místo salvy radosti přišly tak černé myšlenky, že jste se depresemi nemohla postarat o sebe, natož o dítě? Nebojte se, nebyla jste sama. I slavné maminky vědí, jak kruté a zákeřné mohou být poporodní stavy. Kdo všechno jimi trpěl?
  • Drew Barrymore (42)

I když je slavná herečka už dvojnásobnou maminkou, tak na ni černé myšlenky přišly až po porodu druhé dcery." Byla jsem ráda, že mám dítě, navíc jsem nerodila poprvé. Podruhé mě však trápila deprese, kterou jsem předtím vůbec nezažila," řekla herečka v rozhovoru pro časopis People. Když se jí narodila první vytoužená dcera, tak byla naprosto v sedmém nebi, proto to samé čekala i při druhém porodu. „Opravdu jsem se dostala na dno," říká a dodává: "Už vím, o čem všichni mluví!" 

  • Adele (29)

Se svým příběhem o poporodních depresích přispěchala i jinak uzavřená zpěvačka, která před pěti lety přivedla na svět syna Angela Adkinse. Kvůli psychickému stavu musela přerušit kariéru a stáhnout se do ústraní. „Měla jsem opravdu hrozné poporodní deprese, když se mi narodil syn. Strašně mě to vyděsilo. Nikomu jsem o tom tehdy neřekla, nevěděla jsem jak...," přiznala v rozhovoru pro magazín Vanity Fair Adele. Když se konečně rozhodla někomu svěřit, tak zjistila, že není jediná na světě, které onemocnění duše postihlo. „Do té doby jsme se o tom zdráhaly mluvit všechny,“ prozradila. Proto se také bojí mít druhé dítě a přemýšlí, že její syn bude radši jedináček.

  • Alanis Morissette (43)

Hvězda devadesátých let Alanis Morissete je dvojnásobnou maminkou. Před šesti lety porodila syna Evera a před rokem vytouženou holčičku Onyx Solace. Při narození prvního potomka si prošla doslova peklem, kdy syna odmítala a musela navštívit odborníka. „Prostě se to občas stane a já čekala příliš dlouho, než jsem požádala o pomoc," svěřila se pro ET Canada. „Myslela jsem si, že je to jen temné období, a když ho přetrpím, odejde samo. A pak mi došlo, že čím déle budu čekat, tím to bude intenzivnější," dodala.

  • Gwyneth Paltrow (45)

Mysleli jste si, že je hollywoodská hvězda dokonalost sama? Nenechte se mýlit, i ona trpěla poporodními stavy, a dokonce si připadala jako chodící mrtvola. „Cítila jsem se jako zombie. Nemohla jsem otevřít své srdce, nemohla jsem uvolnit svoje emoce, nemohla jsem komunikovat," řekla magazínu Good Housekeeping. „Bylo to strašné, byl to přesný opak toho, co jsem cítila, když se narodila Apple!“ Proto chce apelovat na ostatní ženy, aby o svých trápeních mluvily a necítily se provinile. „Chcete, aby nikdo nevěděl, že máte deprese nebo že pořád brečíte. Ten, kdo je prožívá, je považuje za ostudu, a to je neuvěřitelně vysilující. Vůbec necítíte, jako že jste to vy," svěřila se tehdy herečka.

  • Courtney Cox (53)

Představitelka Moniky ze seriálu Přátelé si svou dceru Coco Arquette naprosto vymodlila. Ale co se dělo pak, to ani v tom nejhorším snu nečekala. U herečky to bylo horší, protože poporodní deprese zasáhly až půl roku po narození dítěte. "Procházela jsem opravdu velmi těžkým obdobím – ne hned po narození Coco, ale až když ji bylo šest měsíců –, nemohla jsem spát a bylo mi opravdu zle. Byla jsem opravdu v depresi. Navštívila jsem tedy lékaře, který mi potvrdil, že mi opravdu zamrzly hormony," svěřila se se svým problémem deníku USA Today. Dokonce myslela i na sebevraždu.

  • Princezna Diana (†36)

Poporodní deprese se nevyhnuly ani královské rodině. Problémy s tíživými stavy přiznala v minulosti princezna Diana. „Trpěla jsem poporodní depresí, o které nikdo nemluví, poporodní depresí, o které byste si měla číst, ale to je samo o sobě velice těžké. Ráno, když se probudíš, nechce se ti vylézt z postele, cítíš se strašně špatně a máš velice nízké sebevědomí," svěřila se Diana. Nakonec se ale sebrala a prince Williama se začala starat sama. Nechtěla ho nechat chůvám.

  • Kate Middleton (36)

Úzkosti po porodu syna George zažila i oblíbená vévodkyně. „Kate si prochází peklem. Její manžel a celá rodina však při ní pevně stojí,“ prozradil tehdy magazínu Globe zdroj z blízkého okolí rodiny. Není se ani čemu divit, vždyť zažila příšerné těhotenství, kdy ji trápily silné ranní nevolnosti.

  • Brooke Shields (52)

Známá herečka o těžkém období po porodu dcery Rowan napsala knihu. Za své stavy se nesmírně styděla a nevěděla, jak se s trapnou záležitostí vyrovnat. „Měla jsem zdravou a krásnou holčičku, a já se na ni nedokázala ani podívat. Nemohla jsem ji chovat, zpívat jí nebo se na ni usmívat. Jediné, co jsem si přála, bylo zmizet a zemřít,“ svěřila se Brooke Shields magazínu People. Sama musela vyhledat odbornou pomoc. „Nestyďte se a nesnažte se přehlížet své pocity. Je lepší jednat. Poporodní deprese se dá dobře léčit a existuje řada způsobů, jak ji zvládnout. Je důležité se o této oblasti dozvídat, ale také o svých zkušenostech mluvit. Sama totiž odezní těžko, aniž by přitom nenapáchala škody!"

(luc)

Diskuze

reklama