Andrea Kerestešová: Kdybych rodila doma, dopadlo by to tragicky

9. Listopadu 2017
Miluje ty chvíle rodinné pohody.
Zdroj Facebook.com
Krásná herečka Andrea Kerestešová, provdaná Růžičková, se před třemi měsíci stala maminkou krásného syna Tobiáška. Na vlastní kůži poznala, že těhotenství a porod je pro každé ženské tělo obrovským nátlakem – změnou. Sama trpí zdravotními problémy, ale nedělá s nimi tajnosti. Novopečeným maminkám dokonce ochotně radí, jak s nimi bojovat.

Herečka se v Česku proslavila seriálem Vyprávěj a od té doby jde z role do role. Tedy nyní se ocitla se v té z nejhlavnějších – stala se maminkou. To je pro Andreu Kerestešovou (33) role, po níž toužila ze všeho nejvíce, a miminko bere jako požehnání. Přitom malý Tobiášek se narodil před třemi měsíci, a Andrea stále nemůže zcela uvěřit, že opravdu pociťuje mateřskou lásku, která ji nesmírně naplňuje. Bohužel to kazí fakt, že trpí poporodním rozestupem břišních svalů. Ale v otevřeném rozhovoru pro web Knoflíkářky.cz se rozpovídala, že i s takovým problémem se dá bojovat. A co všechno na sebe ještě sympatická maminka prozradila?

Nedávno jste porodila vytoužené miminko. Co vás na mateřství nejvíce překvapilo?

Všechno. Myslím, že kdysi dávno jsem se mateřství bála, měla jsem strach. Narozením Tobiáška se vše změnilo, přineslo mi to nový smysl života, chytila jsem druhý dech. Jako bych měla pocit, že jsem se také znovu narodila. Znovuzrodila.

A v negativním slova smyslu?

Je to samozřejmě chvílemi náročné, vyčerpávající, mateřství vyžaduje dostatek trpělivosti. A hlavně je důležité smířit se s tím, že já a moje ego a ambice teď nejsou na prvním místě. Na prvním místě je štěstí mého dítěte. 

Už jste se s malým sžili, nebo ještě stále vychytáváte správný režim?

Upřímně žádný režim zatím nemáme. Každý den je jiný. Takový byl i můj styl života. To ale neznamená, že jsme se ještě nesžili. Myslím, že si od první chvíle v podstatě rozumíme. 

Jak jste se srovnala s rolí maminky?

Neměla jsem úplně jednoduchý porod, o to více jsem toužila, aby se vše povedlo. Takže od okamžiku, kdy jsem pocítila teplé tělíčko na své hrudi, cítila jsem, že odteď už je vše v pořádku, protože jsme oba dva živí a zdraví. Od té chvíle jsem se už ani na okamžik necítila sama. Být mámou se ale učím. Je to role doslova životní. 

Jakou byste ráda upřednostnila výchovu?

Mám jisté názory na výchovu, ale to neznamená, že je budu aplikovat. Už teď vidím, že jedna věc je představa, druhá realita. Proto se snažím nic neplánovat – ani výchovu. Osobně si myslím, že dítě vychovávat není potřeba, pokud žijí „výchovně“ jeho rodiče. Proto budu preferovat, abychom s manželem žili – jak to říct – upřímný a spravedlivý život – život plný lásky. 

Vím, že je to brzy, ale chtěli byste s manželem ještě druhé děťátko?

Určitě bychom chtěli další děťátko, možná i děti. Uvidíme, co nám bude dopřáno, jak budeme roli rodičů zvládat. Mít dítě nepovažuju za samozřejmost. Je to dar. 

Miluje ty chvíle rodinné pohody.
Facebook.com

Už jste začala pracovat?

Jsem aktivní, co se týče jednorázových aktivit, akcí, událostí, ale systematicky ještě nepracuju. Nejdříve to vidím zhruba na jaře příštího roku. Teď mě to baví takhle, chci být vyrovnaná emočně, chci dítěti zabezpečit klid v prvních měsících. 

Prozradila jste, že vás trápí od těhotenství rozestup svalů na břiše. Jak proti tomu bojujete?

No není to nic příjemného, ale snažím se cvičit. Nesprávným cvičením si můžeme diastázu břišních svalů i zhoršit, proto cvičím pod dohledem trenéra, který dohlíží na správnost cviků. Snad se nám to povede vrátit zpátky. A když ne, taky to přežiju. Moje tělo už není jen na okrasu, je hlavně funkční, takže nějaké poporodní kosmetické vady mě nijak nedeprimují. Spíš chci tělo posílit, aby drželo co nejdéle. 

Je spousty maminek, které tyto problémy také mají, co byste jim poradila?

Nechat si pomoci od odborníka, který poradí, jak zpevnit pánevní dno a šikmé břišní svaly, na co si dávat v běžném pohybu pozor, čemu se vyvarovat. 

Některé ženy dokonce podstupují plastické operace, aby jejich břicho vypadalo jako dříve, také byste šla pod kudlu?

Nemá smysl jít na operaci, máte-li v plánu další těhotenství. Takže momentálně o tom vůbec neuvažuji... V budoucnu to nevylučuji. Nejde jen o estetickou záležitost, ale taky o držení těla. Každá z nás je jiná, každá má rozestup jinak velký. Je to individuální záležitost. Ale pokud plastika pomůže ženě dostat tělo po porodu do formy, proč ne... Jsem jen proti plastikám mladých krásných děvčat, které to podstupují jen kvůli trendům. 

Pomáhá vám partner s malým? Umí přebalovat, převléknout, vykoupat?

Můj manžel umí všechno kromě kojení. Mám skvělého muže, každý den jsem vděčná za jeho pomoc jak psychickou, tak fyzickou. Je zralý, vyrovnaný, starostlivý, rodina je pro něj vším.

Hodně se kolem vás spekulovalo, že jste chtěla sníst vlastní placentu. Proč vás to napadlo?

Veškeré články byly bulvárem vykonstruované. Já osobně jsem na to neměla názor a nemám ho doteď, výzkumů je málo. Ano, informovala jsem se a dejme tomu, že jsem to i zvažovala. Nakonec jsem ale poslechla lékaře. I jim jsem vděčná za celý průběh porodu. Kdybych rodila doma, mohlo to dopadnout tragicky jak pro dítě, tak pro mě. Proto nejsem zastáncem domácích porodů. Je krásné, když se to někomu povede, ale riziko je příliš velké. To samé s placentou. Ano, věřím, že látky v ní jsou obohacující, ale zároveň je tady riziko infekce, špatného zpracování. 

Proč jste od toho odstoupila?

Nakonec jsem to neřešila vůbec, protože jsem rodila až ve 43. týdnu, kdy mi porod vyvolávali. Už i já jsem měla pocit, že je moje placenta „prošlá“, a myslím, že do posledního okamžiku vykonávala to, co měla. Pak byl taky problém, že jsem ji měla srostlou s dělohou, bez zásahů doktorů bych byla v ohrožení života. Tak asi tak... Miluju alternativní způsoby, ale ne vše s nimi jde vyřešit. Někdy je to velký risk. A myslím, že s něčím tak vzácným, jako je život sám, se nemá hazardovat. 

 

Andrea Kerestešová 
Andrea Kerestešová (* 21. července 1984), provdaná Růžičková, je slovenská herečka a modelka. V Česku je známá například z filmu Rafťáci (2006), kde ztvárnila hlavní ženskou postavu Kláru (kvůli výraznému slovenskému akcentu ji nadabovala Andrea Elsnerová), nebo z reklamy na Vodafone. Na konci srpna 2009 začala Česká televize vysílat retrospektivní seriál Vyprávěj, ve kterém se ujala hlavní ženské role – Evy.

(luc)

 

Diskuze

reklama