Helena Houdová: Děti dělají jen to, co si sami přejí

18. Listopadu 2017
Helena Houdová je česká modelka, která se ovšem oproti ostatním kolegyním vymyká. Je vegetariánkou, nepropaguje kožichy či věci z kůže a své děti vychovává, dá se říct, velmi volně. Jak její výchova vypadá?

Úspěšná modelka Helena Houdová (37) je toho názoru, že děti jsou osobnosti už od narození a do jejich vývoje by se mělo zasáhnout jen minimálně. 

Její tři potomci nikdy neochutnali maso, živí se RAW stravou, tedy ničím, co se vaří při vyšší teplotě než 45°C. Mohou vždy a všude vyjadřovat vlastní názor, provádět jen takové činnosti, které se jim zrovna provádět chtějí, a dokonce nemusí ani chodit do školy. Helena své děti vyučuje doma.

"Kluci chodili domů zklamaní a ztráceli chuť psát a číst, z očí jim zmizela světýlka. Začali mi říkat, že do školy už chodit nechtějí," uvedla Helena, která si v té době procházela nelehkým obdobím spojeným s rozvodem. "Procházela jsem jistou transformací, neuměla jsem si představit, že bych měla děti doma a praktikovala pro rodiče velmi náročný homeschooling (učení dětí doma - pozn. red.). Jenže aby pro mě škola sloužila jen jako chůva?" zeptala se sama sebe modelka.

Své děti do ničeho nenutí, ani chodit do školy nemusí.
instagram

Pak ale narazila na konferenci unschoolingu, která jí otevřela nové obzory a nabídla dětem, že už do školy chodit nemusí. Byla to však velká lekce "odškolování" nejenom pro děti, ale hlavně pro ni. "Zbavovala jsem se vědomě svých strachů, hranic, vzorců z vlastního života a učila se důvěřovat sama sobě a svým dětem," vysvětlila.

Nakonec došla modelka k jasnému stanovisku, kterého se snaží držet doteď. "Představa, že škola připraví děti na život, je mi cizí. Copak jsou teď mrtvé? Vždyť žijí teď, jen jsou to prostě děti. Celá společnost se neustále za něčím honí - po školce škola, pak dobré střední, pak ta nejlepší vysoká, pak svatba, práce, hypotéka, smrt. Zapomínáme žít teď, jen se ženeme za tím, co bude, za výsledky, výdělky. A odráží se to na množství antidepresiv, která užíváme a na množství nešťastných lidí, včetně dětí," povzdechla si modelka. Proto nakonec dala šanci unschoolingu*, který ji nadchnul.

Necháme na vašem názoru, jak se k této volné výchově stavíte.

  • *Unschooling je vzdělávací metoda, založená na zásadě, že sám vzdělávaný si určuje, co, kdy a jak se naučí. Zatímco v běžné škole „autorita“ (ať už v podobě učitele, legislativy, či systému výuky) povinně předepisuje obsah a rozsah znalostí a dovedností, které musí vzdělávaný zvládnout a hodnotí jej (zpravidla v porovnání s jinými), unschooling je založený na iniciativě vzdělávaného.

(kri)

Diskuze

reklama