Rozhovor s dvojnásobnou maminkou Lucií Křížkovou: Potrat je smutná věc, ale čas vše zhojí

20. Dubna 2018
Bývalá Miss ČR a dnes moderátorka Lucie Křížková (33) se před rokem stala šťastnou dvojnásobnou maminkou. Po synu Davídkovi se jí narodila doslova vymodlená dcera. Bohužel před narozením roztomilé Loly prodělala Lucka potrat. Sama ale o tom už dokáže otevřeně mluvit a raduje se z každé chvíle, z toho, že jí byl dopřán dar mít dvě krásné a zdravé děti. Jak se ale s takovou situací vyrovnala? Nejen o tom si přečtete v otevřeném rozhovoru pro Knoflíkářky.cz.
 • Lucko, před rokem jste se stala dvojnásobnou maminkou – máte chlapečka a holčičku. Jaký byl rozdíl mezi prvním a druhým těhotenstvím?

První tři měsíce byly téměř totožné, bylo mi špatně. Přirovnala bych to k permanentní kocovině. Od čtvrtého měsíce už to bylo výrazně lepší. V obou případech jsem přibrala zhruba osm kilo a naštěstí neměla žádné zásadní potíže.

Jediná odlišnost byla asi v tom, že když jsem čekala Davídka, měla jsem šílenou pleť nejen na obličeji, ale i na dekoltu a zádech. Tehdy mi všichni tvrdili, že čekám holčičku (že prý holčička ubírá krásu). Naopak v těhotenství s Lolou jsem měla pleť krásnou, bez jediného pupínku. Většina lidí tipovala, že porodím kluka.

 • Už dříve jste prozradila, že druhé těhotenství bylo vlastně vymodlené, a bohužel jste si prošla i potratem. Co byste poradila ženám, jež musí čelit stejné zkušenosti?

Spíš bych poradila lidem, kteří s ženou, která potratí, přijdou do styku, aby rozhodně neříkali věty typu: „Neboj, příště už to vyjde,“ anebo „Kolegyně v práci potratila šestkrát a teď se jí narodilo zdravé miminko“.  Tohle nechceme slyšet.

Nedávno malá Lola oslavila první rok života.
archiv Lucie Křížkové

 • Jak jste se s tou tragédií dokázala vyrovnat?

Nenazývala bych to tragédií. Tragédií byla smrt mého tatínka, který zemřel tak brzy…. Potrat je smutná věc, ale časem to přebolí. Teď se mi o tom mluví mnohem jednodušeji, protože už kolem běhá zdravá holčička, ale tak jednoduché to samozřejmě nebylo…

Vím, že jsou v tomto ohledu horší věci, že ženy potratí několikrát, že porodí mrtvé dítě, že se jim narodí miminko závažně postižené… To všechno si uvědomuji, nechci dělat z mého potratu kdovíjakou věc, ale v té chvíli je to pro ženu těžké.

Těšíte se na miminko a nepřipouštíte si variantu, že by to nedopadlo dobře. A pak se užíráte myšlenkami, kdy a jestli ještě vůbec otěhotníte znovu. Ale mělo to tak být. Příroda je v tomto ohledu mocná. Těhotenství s Lolou ale nebylo v důsledku předchozích událostí tak klidné jako těhotenství s Davídkem. Bála jsem se každé kontroly, přehnaně se sledovala….

 • Jak si starší Davídek zvykl na mladší sestřičku?

Popravdě jsem si myslela, že to bude díky většímu věkovému rozestupu jednodušší (děti jsou od sebe necelých pět let). Před porodem jsme hodně mluvili o tom, jaké to bude, až se sourozenec narodí, realita je ale pro dítě prostě jiná. Do doby, než se Lola narodila, jsme věnovali veškerou pozornost pouze jemu, a najednou slyšel odpovědi typu: „Počkej, až dokojím,“, „Teď nemůžu, přebaluju, chovám, uspávám…“.

Zpočátku dělal Davídek různé naschvály a zlobil víc, než u něj bývá zvykem. Ale naštěstí to netrvalo dlouho. V jejich vztahu jsou světlé i tmavší chvilky, ale to je asi všude. Jakmile mu Lola sáhne na Lego, tak je zle.

Vypadají jako z reklamy na štěstí.
archiv Lucie Křížkové

 • Už mezi nimi vidíte nějaké rozdíly v chování?

Určitě. I když je Lola ještě hodně malá, rozdílů vidím už několik. Je to holka, zajímají ji jiné věci, než zajímaly Davídka. Strašně kramaří. Vyndává mi věci ze šuplíků ohromnou rychlostí Musíme před ní některé skříňky a šuplíky zabezpečovat, to Davídka nechávalo chladným… Davídek také občas něco rozbil, ale Lola je mnohem větší ničitelka a je ohromně zvídavá. Rozhodně se s ní nenudíme.

 • Jakou výchovu preferujete? Chtěla byste být spíše kamarádka, nebo přísný rodič?

Volím střední cestu. Být kamarádkou, ale zároveň autoritou, která vymezí hranice – a ty se musí respektovat. Výchova dětí je věda. Pořád se učím. Vím, že co platí na jedno dítě, neplatí na druhé, že každý je jiný, takže tipy zkušenějších rodičů nebo psychologů vyslechnu, ale řídím se hlavně tím, jak to vidím v daných situacích já.

Myslím hlavně na to, že nejdůležitější je být svým dětem dobrým příkladem. Děti kopírují naše chování a častokrát jsem si uvědomila, že to, za co synovi spílám, dělám taky. Někde jsem ale slyšela, že povaha dítěte je z 80 procent daná geneticky, takže jen z 20 procent procent ji ovlivníte výchovou….

 • Spousty času jste na děti sama, protože manžel David jezdí po světě, jak to zvládáte? Pomáhají babičky, či máte chůvu?

Manžel své pracovní/sportovní aktivity hodně omezil, i přesto jsou ale období, kdy je i více než týden pryč, pak se na pár dní vrátí, a zas na týden odletí.

Chůvu nemám, hlídání se snažím zajistit v rámci rodiny, nebo mi občas pomůže kamarádka. Nepracuji každý den, spoustu aktivit si mohu časově přizpůsobit, ale stejně je to někdy hukot. Davídek má každý den nějaký kroužek, pořád je co dělat a pořád něco nestíhám.

Davídek nejdříve chtěl maminku jen pro sebe, ale teď je za sestřičku rád.
archiv Lucie Křížkové

 • Do toho všeho jste začala pracovat a opět moderujete pořad Sama doma. Dá se vůbec mateřství skloubit s náročnou prací v živém vysílání?

Pořad Sama doma moderuji jen čtyřikrát během tří týdnů. Rozpis služeb mám na celý rok dopředu, takže manžel má v kalendáři vyznačeno, kdy musí být v Čechách, aby mohl hlídat.

S Davídkem není problém, toho ráno před vysíláním odvedu do školky a po vysílání ho zase vyzvednu, a s Lolou si manžel skvěle poradí i beze mě. Není to časově náročná práce. Potřebovala jsem se k moderování vrátit brzy, zaměstnat mozek i něčím jiným než jen mateřskými povinnostmi. Děkuji za to, že mám tu možnost, že mám takovou skvělou práci, která se dá výborně zvládat i s dětmi a která mě navíc ohromně baví.

 • Máte nějaké výchovné fígle, které byste poradila našim čtenářkám?

Nemám rozhodně nic přelomového, co by už čtenářky někde nečetly… Snažím se být trpělivá, spravedlivá a komunikativní. Nenálepkuju. V adekvátních situacích přenechávám zodpovědnost.

Modelka je na svého syna Davídka a dceru Lolu nesmírně pyšná.
archiv Lucie Křížkové

 • Vím, že je to brzy, ale dokázala byste si představit, že byste měla ještě třetí dítě?

Dokázala. Dokonce se mi ta myšlenka hodně líbí. Ale jestli k tomu opravdu dojde, bylo by to ideální až za pár let. Uvidíme.

 • Máte už nějakou představu o tom, co by mohly vaše děti dělat v budoucnu? Chcete je vést nějakým směrem?

V dětském věku chci vést děti hlavně ke sportu. Sama vím, jak je sportování super, nejen pro tělo, ale i v ohledu přátelství, zkušeností a dovedností. Davídek zatím zkouší atletiku, gymnastiku, chodí na plavání a na bruslení. Sám si potom vybere, co ho bude nejvíce bavit.

Moderátorka se snaží co nejvíce času trávit s dětmi.
archiv Lucie Křížkové

 • Co kdyby vaše malá Lola jednou přišla s tím, že by se chtěla také přihlásit do Miss jako vy v minulosti?

Nevím, jestli se za osmnáct let ještě nějaká soutěž krásy bude pořádat.Ale vím, jak to myslíte. Soutěž Miss mi parádně změnila život, rozhodně bych jí nebránila. Své děti se budu snažit upozorňovat na rizika, která ve světě číhají, omezovat je ale nechci, to nikam nevede. Z doby dospívání si sama pamatuji, že zakázané ovoce chutná nejlépe…

(luc)

 

 

Diskuze

reklama