Rozhovor s herečkou Evou Burešovou: Placentu jsem nechala zpracovat podle čínské medicíny, ale odsoudili mě

5. Května 2018
Herečka a hvězda seriálu Modrý kód Eva Burešová (24) se před necelým rokem stala maminkou rozkošného syna Nathanaela, který se pro ni stal středobodem celého vesmíru. A i když to Eva nemá lehké, bojuje, jak se dá. Ve velmi otevřeném rozhovoru pro web Knoflíkářky prozradila, proč snědla vlastní placentu. proč synovi dala tak neobvyklé jméno a jak prožívala nejen vlastní porod, ale i ten před kamerou.
 • Evo, váš malý syn za chvíli oslaví rok, jak vzpomínáte na porod?

Nádhera! Vyšlo přesně vše tak, jak jsem si přála. Hodně lidí mě strašilo větami, které začínají na "Budeš ráda, když..." Jsem ráda, že jsem se nenechala zastrašit. Cestu do Krnovské porodnice i samotný porod jsem si užila.

 • Vy jste dokonce prozradila jednu takovou raritu, která se v Česku jen tak nevidí – vypila jste vlastní placentu. Proč jste se pro to rozhodla?

Placentu jsem nechala zpracovat podle tradiční čínské medicíny. Už si nevzpomínám, proč jsem se tak k tomu rozhodla, ale když Bůh dá a já budu mít možnost ještě někdy mít další dítě, rozhodnu se stejně. Veškeré informace se dají najít na zpracováníplacenty.cz.

Pro syna chce být tou nejlepší maminkou.
archiv Evy Burešové

Chtěli jsme jméno s významem. Aby syn věděl, proč ho nosí.

 • Odsoudil vás někdo za to, nebo vás maminky podporovaly?

Někteří odsoudili, ale většina lidí mě podporovala. Odsoudil mě většinou ten, který není otevřený k novým informacím a ani si je nijak nehledá. Jsou lidé, kterým stačí jen titulek, vlastní představa a už sedají za klávesnici a komentují a komentují. Ale našla se spousta žen, která mi psala a chtěla vědět víc, ráda své zkušenosti vždy předám. Navíc když mi zpracování placenty opravdu hodně po porodu pomohlo.

 • Váš chlapeček se jmenuje Nathanael, je to dost neobvyklé jméno. Podle čeho jste se nechali inspirovat při výběru?

Chtěli jsme jméno s významem. Aby syn věděl, proč ho nosí. Dlouho jsem si stála za tím, že to bude Tristan, ale lidé mi to kolem tak dlouho vymlouvali, zrovna kvůli významu, že jsem se rozhodla sepsat seznam jmen a vypočítat si numerologicky, které by bylo pro maličkého nejlepší volbou. Nathanael byl syn krále Davida a znamená "Bůh dal/dar Boha". Nathan je opravdu dar od Boha, Bůh mi ho dal zrovna, kdy jsem to opravdu potřebovala, a já jsem mu za to každý den vděčná.

Malého synka bere i do divadla. Eva se dokáže dokonce i nalíčit s klučíkem v náručí.
archiv Evy Burešové

 • Čím vás mateřství překvapilo?

Věděla jsem, že budu milovat a cítit lásku mnohem více. Ale neuvědomila jsem si, jak moc se o někoho člověk/matka dokáže strachovat. Někdy je to až paralyzující, to musím trochu odbourat.

 • Máte hodného chlapečka, nebo vám dává syn pořádně zabrat?

Mám bytostí nádherného člověka. Je to klidný a moudrý chlapeček už tak v brzkém věku. Někdy se na mě tak zadívá, že mám pocit, že se mi kouká přímo do duše. Samozřejmě, že pro každou mámu je její dítě to nejvíce moudré a dokonalé. Mně občas Nathan přijde tak dospělý a vyzrálý, že je mi trapně na něj dělat dětské fórky.

 • Jakou výchovu preferujete? Chcete vystupovat z pozice autority, nebo spíš kamarádky?

Chci a přeju si, aby měl ve mně syn oporu a důvěru. Aby se vždy doma cítil v bezpečí a věděl, že má ve mně jistotu. Takové místo, kde může zakotvit a být sám sebou a ničeho se nebát. To je pro mě nejhlavnější.

Eva se dokonce nebojí kojit na veřejnosti. Ještě se tím ráda pochlubí.
archiv Evy Burešové

 • Dost brzy jste po porodu opět nastoupila do natáčení Modrého kódu. Dá se skloubit práce herečky s výchovou tak malého dítěte?

Nastoupila jsem po čtyřech měsících. A ano, dá. Mám obrovskou podporu v rodině, hlavně mé mamince. Má práce neznamená být od rána do večera pryč, je to otázka 3, maximálně 4 hodin, kdy je Nathanek s mámou. Užívají si své přítomnosti, jsou to parťáci. V naší branži je těžké odejít na delší dobu a nepracovat. Ta práce prostě nějakou dobu je, anebo není vůbec, a tak člověk musí být rád, když je. Na druhou stranu v jiných zemích mateřská vůbec není, mámy tam jdou po šestinedělí hned do kanceláří. Být na mateřské je vlastně dost velký luxus, a tak pokud někdo má tu možnost, tak ať je doma jak dlouho to jen jde.

 • Dokonce jste teď prozradila, že váš partner (dnes už bývalý, v době rozhovoru ale Eva byla ještě s tatínkem svého syna, pozn. red.) byl dva měsíce pryč a vy jste se musela o dítě starat sama. Kdo vám pomáhal, chůva či babičky?

S nikým cizím bych Nathanka rozhodně nenechala. Vždy je s babičkou, a pokud to jde, tak jdou oba se mnou. Na place, na focení a někdy i v divadle, pokud se hraje odpolední představení. Nathanek to má rád, je to přátelské a věčně usměvavé dítě.

Herečka se snaží skloubit jak mateřství, tak rozjetou kariéru.
archiv Evy Burešové

 • V seriálu jste si prošla porodem ve výtahu. Jak jste se cítila, když jste ten porod musela hrát, nevybavily se vám vzpomínky na ten opravdový?

Vybavily a je to dobře! Dokonce jsem některé pasáže konzultovala s Michaelou Kalusovou, která je spoluzakladatelkou Jemného zrození (jemnezrozeni.cz), kde jsem sama prošla předporodním kurzem hypnoporodu, který byl vynikající, a možná i proto jsem si porod tolik užila. Nechtěla jsem natáčet další hysterický televizní porod, který by mohl, zvlášť mladší divačky, které Modrý kód sledují, zastrašit.

 • Vím, že je brzy, ale chtěla byste další dítě?

Chtěla bych jich klidně pět. Vánoce u plného stolu, kde všichni mluví přes sebe, to je můj sen. Dává mi to vnitřní klid.

 • Chtěla byste, aby vaše dítě šlo ve vašich uměleckých stopách?

Chci hlavně, aby bylo šťastné. Ať bude čímkoliv a kdekoliv.

(luc)

Diskuze

reklama