Rozhovor s herečkou Vlastinou Svátkovou: Se třemi dětmi mi stačí málo k opravdové radosti

18. Listopadu 2017
Hvězda filmu Gangster Ka by neměla dostat ocenění jen za přínos české kinematografii, ale krásná Vlastina Svátková by zasloužila i metál za roli maminky.

Sympatická herečka Vlastina Svátková (35) působí jako éterická víla, která je až nadpozemsky krásná a vyrovnaná. Málokdo ale ví, že je za tím dlouhá a trnitá cesta, která stála umělkyni mnoho sil. Dá se vůbec stíhat vychovávat tři nezbedné kluky, pořádně nespat a do toho ještě natáčet filmy? Jestli jste Vlastina, tak ano.

Jste maminkou tří chlapců. Jak to zvládáte?

I kdybych už síly neměla, tak musím. Člověk se dostane do fáze, že žije intenzivně a naplno, málo spí a děkuje, že všechno alespoň jeden den funguje.

Z čeho se ještě radujete?

Nikdy jsem se třeba tolik neradovala z toho, že je venku hezky a mohu nechat nejmenšího spát na terase v kočárku. Nebo že jdu po naší zahradě a cítím kvetoucí růže. Se třemi dětmi mi stačí k opravdové radosti opravdu málo.

Herečce se daří skloubit kariéru a roli maminky.
archiv Vlastiny Svátkové

Jak vlastně vaši dva synové z prvního manželství přijali nejmenšího člena rodiny Matyáška, který se narodil skoro před půl rokem?

Naprosto úžasně. Oba jsou velmi citliví a empatičtí, ve věku 10 a 6 let už i rozumní. Takže neberou nejmenšího sourozence jako vetřelce, který jim přišel ukrást moji lásku, ale berou to tak, že je v naší lásce ještě o dalšího člena navíc.

Je Matyášek spavé miminko?

Skoro každý den vyslovím větu, že je to miminko za odměnu. Klidné, vnímavé, pozitivní. V noci jenom zafuní na kojení, přiložím si ho k prsu a okamžitě usnu. A za pár hodin zafuní znovu. A tak to máme každou noc.

Vlastina působí jako éterická víla.
archiv Vlastiny Svátkové

Dokonce jste začala pracovat. Dá se to se třemi dětmi vůbec skloubit?

U některé práce dá, u některé méně. Záleží na ochotě, třeba lidí u filmu, jak moc se jim chce být s kojící matkou na place. Paradoxně muži jsou více ochotní a příjemnější než ženy. Pro mě je na prvním místě to, aby nám bylo dobře, abychom měli dobré podmínky na natáčení, protože když točím celý den, mám malého u sebe. Funguje můj muž, jeho maminka a zrovna teď točím jeden čínský projekt a na place je se mnou sestřenice. Člověk se naučí improvizovat a taky říct ne. Projektů jsem za poslední dobu odmítla hodně.

Rodila jste celkem třikrát, dokázalo vás na porodu ještě vůbec něco překvapit?

Překvapilo mě, že mě to vůbec ještě překvapuje. Už dlouho vím, že na porodu se nedá nic naplánovat ani očekávat jeho průběh.

Vlastina působí jako éterická víla.
archiv Vlastiny Svátkové

Jsou si kluci povahově podobní, nebo je každý jiný?

Každý je úplně z jiného těsta. Nejstarší je velmi vnímavý, inteligentní, o to víc se podceňuje. Prostřední je bezstarostný, splachovací typ, který má ale obrovské srdce. Každopádně umí hezky manipulovat svojí roztomilou vizáží a brnkat nám všem na nervy. A nejmladší... to ještě uvidíme... Ale ať je to jakkoliv, je náš.

Máte nějaké rady pro maminky, jak zvládnout takovou "smečku"?

Nemám. Snad jen neposlouchejte žádné rady a jen svoji intuici a srdce. Každé dítě potřebuje lásku. A to, které zlobí, ze všech nejvíc. 

Udržujete se v psychické rovnováze? Přeci jen tři děti jsou tři děti.

Často si chodím pro objetí ke svému muži. Občas na něj jen tak skočím jako klíště a řeknu, že se chci pomazlit. Hodně se smějeme. To pomáhá. Obrátit i krizi v humor. 

Vím, že je na to ještě brzy, ale chtěla byste ještě jedno dítě?

Aktuálně nejsem ve stavu inteligentně odpovědět na tuto otázku.

Holčičku?

Klidně by to mohla být holka. Pochybuju, že se kluci budou se mnou bavit o oblečení a kosmetice. Pochybuju, že se kluci budou v pubertě se mnou bavit o čemkoliv.

Neměla jste někdy krizi a říkala si, že byste od svých dětí utekla a žila zase "svobodný" život?

Nikdy.

(luc)

Diskuze

reklama