Rozhovor s modelkou Janou Doleželovou: Porod byl dlouhý, dietu nedržím, ale pomohlo mi plavání

7. Ledna 2018
Bývalá Miss ČR Jana Doleželová (36) se stala před půl rokem hrdou maminkou rozkošné dcerky Verunky. Ale i po tak krátké době se nebála opět vstoupit na molo, a ještě k tomu ve spodním prádle. Jak se dostala tak rychle do formy? A co ji na mateřství překvapilo? To se dozvíte v exkluzivním rozhovoru jen pro Knoflíkářky.

Krásná modelka mateřství dlouho odkládala, protože nejdříve dala přednost kariéře, aby uspokojila své touhy po seberealizaci. Ale když potkala toho správného muže, podnikatele Daniela Trundu, tak si uvědomila, že už v kariéře toho dokázala hodně a teď by chtěla založit rodinu.

Dokonce stihla porodit vytouženého potomka dříve, než se za svého snoubence vdala. Ale ani jeden na svatbu nepospíchá. Užívají si roztomilou dcerku Verunku, která svým rodičům dělá jen radost. Ale je to vše zalité sluncem, jak se na první pohled zdá, nebo dává holčička mamince a tatínkovi občas zabrat? To si přečtěte v otevřeném rozhovoru jen pro náš web.

 • Celkem nedávno jste se stala maminkou. Jak s odstupem několika měsíců pohlížíte na porod?

Byl sice velmi dlouhý, ale bez komplikací. A když porod dobře dopadne, tak se na něj samozřejmě vzpomíná dobře a bolest je zapomenuta.

 • Rodila jste přirozeně, nebo císařem?

Rodila jsem přirozenou cestou. Pokud nejsou indikace k císařskému řezu, nevidím důvod, proč volit tuto operativní metodu.

Už v tak mladém věku má slabost pro luxusní auta.
archiv Jany Doleželové

 • Jste zastánkyní kojení, nebo nejste tak urputná jako některé maminky?

Plně jsem kojila přes pět měsíců. Mateřské mléko je svým složením nejideálnější potravou pro kojence. Je škoda se kojení bezdůvodně vzdávat, pokud žena má dostatek mléka. Ovšem když dostatek mléka není, umělá mléka jsou dnes již tak kvalitní, že se rozhodně nejedná o žádnou katastrofu.

 • Co říkáte na kojení na veřejnosti?

Pro mě je kojení důvěrný okamžik mezi mnou a miminkem, proto když jsem potřebovala kojit mimo domov, vždy jsem si našla odlehlý opuštěný kout, nejlépe ještě v přítmí, kde jsem měla s dcerkou klid a soukromí. Pro jistotu jsem ještě nosila takové oblečení, aby stačilo jen poodhrnout kousek výstřihu, ovšem přes hlavičku malé by nešlo poznat, zda ji jen držím v náručí, nebo i kojím. Jsem poměrně benevolentní člověk, takže každá maminka ať si vybere, jaké prostředí jí vyhovuje.

Malá Verunka vypadá jako dítě z reklamy.
archiv Jany Doleželové

 • Nedávno jste šla – půl roku od porodu – přehlídku spodního prádla a vypadala jste snad lépe než před porodem. Držela jste nějakou speciální dietu?

Dietu nedržím a v době kojení ji ani nedoporučuji. Jsem zvyklá téměř denně sportovat, avšak v průběhu těhotenství jsem vynechala lyže, běh apod., ale chodila jsem celou dobu cca třikrát týdně intenzívně plavat. Díky tomu mi postava vydržela zpevněná. Po porodu nyní není tolik času na sport, ale jsem ranní ptáče čili alespoň ráno, než se Verunka vzbudí, věnuji doma 20 až 30 minut cvičení.

 • Jak se vlastně staráte o své tělo, které bylo namáháno těhotenstvím a porodem?

Vzhledem k dlouhým procházkám s kočárkem v terénu, neustálému zvedání kočárku a autosedačky, a hlavně nošení Verunky, mám pocit, že mám spoustu pohybu a cítím se fyzicky ve formě i bez návštěv fitcentra. Párkrát jsem si zašla na masáž, ale jinak teď moc na péči o sebe není čas.

Jana si mateřství neskutečně užívá.
archiv Jany Doleželové

 • Jaká je vaše dcerka? 

Je usměvavá, hodná a zvídavá. Vše pozoruje a zkoumá. Také je docela „akční“, takže se trochu obávám, že jakmile začne lézt, tak se nezastavíme.

 • Je to spavé miminko, nebo vám dává zabrat?

Přes den spí třikrát denně 40 min, v noci se budí sice častěji, ale naštěstí ji zas hned uspím. První měsíce byly hodně náročné, to spala přes den jen chviličku a pouze v náručí nebo v kočárku, pokud jsme však nezastavili.  

 • Váš partner se zapojuje, nebo je přebalování, koupání, převlékání jenom na vás?

Tato péče je především na mně. Pokud si ale potřebuji odběhnout na úřady, poštu či z pracovních důvodů, samozřejmě je schopen vše zvládnout a pomůže.

Z modelka se stala krásná maminka jako ze žurnálu.
archiv Jany Doleželové

 • Co vás na mateřství překvapilo?

Jsem poměrně realista, takže jsem měla představu o tom, co mě čeká. I proto jsem mateřství odkládala, s mým pracovním nasazením a pracovními cestami by bez chůvy či babiček moc skloubit nešlo.

 • Vím, že je to brzy, ale přála byste si ještě další dítě?

Ted si užívám Verunku a uvidíme za dva tři roky, až trochu odroste.

 • Kdyby vaše dcera za pár let přišla s tím, že chce být modelkou, co byste jí na to řekla?

Ráda bych Verunku seznámila s různými volnočasovými aktivitami, jako je například sport, hra na hudební nástroj, tanec, knihy, patří sem i modeling. Ale nechala bych na jejím výběru, co ji bude bavit a čemu se bude chtít věnovat více.

Užíváte si to, že máte holčičku a můžete si ji tak strojit do šatiček?

Ano, samozřejmě oblékat ji do hezkých kousků mě baví. Ale kladu důraz i na funkčnost, zejména nyní v zimním období a také u botiček, kde preferuji obuv doporučovanou ortopedy, kam patří např. Crocodilino

 

Jana Doleželová (* 23. června 1981 Šternberk) je česká farmaceutka, modelka a vítězka Miss České republiky pro rok 2004.

(luc)

 

Diskuze

reklama