Rozhovor s modelkou Romanou Pavelkou: Nevím, jestli svého syna vychovávám správně

3. Prosince 2017
Před deseti lety zkoušela sexy zrzka Romana Pavelková (33) své štěstí v soutěži krásy. Sice neuspěla, ale jako modelka se uchytila, byť stejně nakonec zjistila, že role maminky je jí ze všech "prací" nejbližší. I když sama má výčitky ve výchově...

Krásná Romana má dvouletého chlapečka Maxmiliána, který jako by mamince z oka vypadl. Má také takové čertíčky v očích. Je na něm na první pohled poznat, že ani chvíli neposedí. Přesně jako jeho maminka. Ta se chvilku po porodu rozhodla vrátit k práci. Vlastní totiž PR agenturu, kterou si založila před sedmi lety po vysoké škole. Ale to ještě netušila, jaký závazek si na sebe vzala.

I když občas padá na pusu a vyčítá si, že by mohla také trochu zvolnit a věnovat se více výchově svého synka, tak nakonec si stejně řekne, že by neuměla vypnout. Radši tu přebytečnou energii věnuje i práci, která ji baví. Dá se vůbec skloubit mateřství a kariéra? O tom si přečtěte v otevřeném rozhovoru se sympatickou modelkou.

  • Jsi máma malého Maxmiliána a do toho se staráš o vlastní agenturu. Jak se dá takový zápřah zvládnout?

Je to hodně náročné. Přiznám se, že když jsem do toho šla, představovala jsem si, jak budu naplno pracovat a do toho vychovám syna, tak jsem si to malovala jako obrázek. Realita je taková, že dělám všechno na 200 %. Dělám, co můžu, dělám to s láskou a s čistým svědomím a doufám, že to všechno padne na úrodnou půdu. Je to náročné a chápu, že když člověk z něčeho ubere, tak se to dá skloubit snáz, ale já to prostě neumím.

Každopádně doufám, že všechno dělám správně. Ale každý, kdo už rodičem je, tak mi dá za pravdu, že nikdy nemůžete určitě říct, že vychováváte dítě správně, protože to je hrozně subjektivní. I když si načtu všechny knížky a budu používat postupy jako z encyklopedie, tak to podle mě nebude nikdy naprosto správně. Syna vychovávám tak, jak nejlíp umím, jak to cítím a opravdu se snažím. Takže ano, náročné to je, ale určitě bych to neměnila.

Jenom doufám, že mi to syn někdy nevyčte, že jsem se v jeho raném věku věnovala i práci a nevzdala se jí. Na druhou stranu věřím, že dítě je odrazem matky, a když je spokojená matka, je spokojené i dítě, a to je nejdůležitější.

Chci na dítě přenášet jenom pozitivní energii, radost, štěstí a lásku a myslím, že to by mělo fungovat, ať je maminka s dítětem doma, anebo u toho i pracuje. Samozřejmě, někdy je těžší domů „netahat“ stres z práce, takže když je náročnější období v práci, hodně kontroluji, abych stres nepřenášela na ostatní, a hlavně ne na syna.

  • Kdy jsi po porodu začala pracovat? 

Tady bude moje odpověď hodně krátká. Já pracovat vlastně vůbec nepřestala. V porodnici se na mě chodily sestřičky dívat jako na exota, protože já pracovala ještě před porodem, než jsem šla na sál, a potom další den po porodu jsem pokračovala. Ještě mi pan doktor připomínal: „Paní Čížková, nezapomeňte, že zítra v sedm ráno rodíte, tak si nic neplánujte!“ a já mu odpověděla, že to je v pohodě, když budu rodit takhle brzy ráno, tak odpoledne už budu zase v nasazení. On se mi smál, ale když druhý den přišel na kontrolu, tak pochopil, že když něco řeknu, tak to myslím zcela vážně.

S manželem a synem se snaží trávit co nejvíce času.
archiv Romany Pavelkové

  • Nechtěla sis užít takovou tu klasickou mateřskou dovolenou?

Na počátku určitě ne, neplánovala jsem to a vlastně mě to ani nenapadlo, protože jsem si vždycky myslela, že na to nejsem typ a bavilo by mě být doma maximálně dva týdny. Ale přiznám se bez mučení, že v průběhu pracovního nasazení už mě párkrát napadlo, že by to bývalo bylo jednodušší. Naštěstí to byly jenom chmury na pár minut a brzy jsem je zahnala. Tuhle cestu jsem si zvolila, a nakonec jsem ráda, že to je tak, jak je.

  • Co tě na mateřství nejvíce překvapilo? Jak pozitivně, tak i negativně.

Teď možná rozesměju některé maminky. Když mi kamarádky, co už měly děti, vyprávěly, co mě čeká, že už se nikdy nevyspím, jak nebudu nikdy sama ani na záchodě, že už nebudu chodit na party, že mi bude stačit pár hodin spánku a budu za ně vděčná, přišlo mi to jako horor. No, nakonec je to vážně pravda. Tak to byla věc, co mě opravdu nemile překvapila. A teď mě mnohem víc děsí to, že všechny kamarádky, co už mají děti dvě, tak tvrdí, že jedno dítě je žádné dítě. Já jsem vždycky tvrdila, že chci děti dvě. Když už ale vím, že všechny věci, co mi kamarády říkaly, jsou pravda, tak mám z toho trochu strach.

Když jsem jela z porodnice, tak mě v autě přepadla hrozná panika, že nevím, jak se o toho maličkého tvorečka vůbec postarám. Nikdo mi nic neřekl a tím, že jsem pořád pracovala, tak jsem si toho o mateřství ani moc nepřečetla. Můj strach byl obrovský. Ale nakonec jsem si řekla, že to zvládla moje mamka, její mamka a všichni, tak proč zrovna já bych to nezvládla.

Nakonec mě pozitivně překvapilo to, že pro mne bylo mateřství tak přirozené. Nevím, jestli to jsou geny, nebo mě osvítil duch svatý, ale všechno probíhalo hladce, a když už jsem opravdu nevěděla kudy kam, tak jsem kolem sebe měla kamarádky, které už měly zkušenosti a poradily mi.

Dokonce můžu říct, že jsem měla obrovskou výhodu, že jsem u mateřství pracovala a neměla čas řešit zbytečnosti. Některé maminky svoje dítě přehnaně pozorují, hledají problémy a stresují se. Na to mi nezbývala kapacita, abych chodila s dítětem k doktorovi, jestli nedýchá moc rychle. Já se nedivím, že takové věci potom řeší, já musela myslet i na jiné věci a vlastně jsem za to ráda.

Před porodem nafotila Romana s manželem Milanem krásné fotografie.
archiv Romany Pavelkové

  • Čím bys chtěla, aby tvůj syn byl?

Především bych si samozřejmě přála, aby byl šťastný, zdravý a spokojený. Jinak ho budu podporovat v čemkoliv, co si vybere. Určitě by bylo hezké, kdyby s něj byl třeba úspěšný advokát, to je jasné. Ale budu na něj pyšná, když bude dělat, co si přeje, splní si svůj sen, i když třeba bude na hony vzdálený tomu advokátovi. Rodič je od toho, aby své dítě vedl a podporoval a ne, aby mu diktoval, jak má vypadat jeho život.

  • Co kdyby třeba přišel s tím, že bude model po mamince? 

To se přiznám, že bych úplně nadšená nebyla. Ale pokud by si to vybral a neposlechl by moje pádné argumenty, proč to nedělat, tak bych mu v tom nemohla bránit. Je to jeho život. Upřímně bych nebyla nadšená, kdyby se pustil do showbusinessu celkově, protože vím, co to obnáší. V můj neprospěch ale hraje to, že on miluje pozornost, pořád se předvádí, zpívá a tak podobně, takže všichni v našem okolí tvrdí, že se právě touto cestou vydá.

Se svými kluky se opravdu nenudí.
archiv Romany Pavelkové

  • Přála by sis ještě holčičku? 

Vždycky jsem si přála dvě děti, je to super, když má dítě parťáka a čtyři je takové hezké číslo pro rodinu. Holčička by byla super, mít doma páreček je něco úžasného, když se zadaří. I když si myslím, že to trochu líp umím s klukama, tak holčičku bych si vymazlila, byla by to moje princezna, oblékala bych ji do krásného oblečení, i když dneska se dají sehnat krásné věci i na kluky. Zkrátka, klukovi bych se nebránila, holčička by byla super a musím prozradit, že manžel by si holčičku přál hrozně moc.

  • Kolik tak utratíš za oblečení pro syna?

Tak to vůbec nemám ponětí. Když se mi něco líbí, tak to koupím a hodně oblečení Maxík dostává i od mojí maminky nebo babičky. Pravdou je, že má tolik oblečení, že bych mohla mít klidně ještě 3 děti a v pohodě bych všechny oblékla. Takže by to chtělo určitě alespoň jedno dítě, aby to někdo unosil. Sama si raději koupím kvalitnější věci v menším množství, takže se kupuje víc Maxíkovi. Rozhodně nejsem klasický prototyp marnivé ženy. Hodně oblečení jsem dostala od firem. Přeci jen, dítěti to tak dlouho nevydrží, takže sem tam triko a tepláčky je třeba nakoupit.

  • Zažila jsi nějaký trapas se svým dítětem?

Nedávno jsem koupila sobě a Maxíkovi stejné maskáčové tepláky, hned jsem nás do nich oba oblékla a vyrazili jsme nakupovat. Vepředu na těch teplácích je taková kapsa, která ale není podšitá. No a můj syn, když jsem zrovna platila u pokladny, se rozhodl mi celou tu kapsu rozepnout. Díky tomu měl pan prodavač, který mě obsluhoval, možnost zjistit, jaké jsem ten den měla kalhotky.

(luc)

 

Diskuze

reklama