S kojením na veřejnosti problém nemám, svěřila se herečka Lenka Zahradnická. Před dotěrnými pohledy se chrání plenkou

7. Března 2018
Sympatická herečka Lenka Zahradnická (32), kterou jste mohli vídat třeba v seriálu Ulice, se stala před půl rokem maminkou. Ihned pochopila, že tato role je pro ni zásadní a už nikdy žádná jiná to nemůže předčit. Jak ale zvládá skloubit mateřské povinnosti s prací? Má nějaké zaručené rady, jak relaxovat? To vše a ještě mnohem více herečka prozradila exkluzívně webu Knoflíkářky.
 • Lenko, nedávno jste se stala maminkou malé holčičky. Jak jste prožívala těhotenství?

Moje těhotenství bylo v podstatě harmonické. Tedy takhle: první tři měsíce mi bylo „superšpatně“ – nazývala jsem to permanentní kocovinou spojenou se sociální fobií, takže se mnou musela být radost žít… Od čtvrtého měsíce ale začala vážně pohoda. Pracovala jsem do osmého měsíce, cvičila jógu – ještě den před porodem – a měla jsem nad vším neskutečný nadhled. Díky za to.

 • Rodila jste přirozeně, anebo císařem? 

Rodila jsem přirozenou cestou a na prvorodičku skutečně rychle. Měla jsem prostě štěstí a myslím, že v tom hrálo roli i to, že jsem do poslední chvíle byla hodně aktivní.

 • Připravovala jste se nějak speciálně na svůj velký den – na příchod miminka?

Na to se dá připravit? Nejsem systematik a už vůbec ne plánovací typ. Jasmínka se rozhodla přijít na svět o deset dní dřív. Byla jsem na chalupě 70 kilometrů od Prahy a pochopitelně jsem s sebou neměla tašku do porodnice. No, asi takhle: já ji v podstatě neměla dobalenou ani doma, přítel byl v práci a já si fakt nepřipouštěla, že rodím.

Malá Jasmínka je opravdu kouzelná holčička.
archiv Lenky Zahradnické

 • Jste herečka, dá se vůbec tak svobodné povolání skloubit s mateřstvím?

Stejně jako jakékoliv jiné. Je to vždy jen o lidech. Nicméně já osobně to s prací nepřeháním. To nejcennější a nejdražší mám doma a nechci přijít o to, jak roste. Ta rychlost je neskutečná. A vlastně nikdy jsem se necítila tak smysluplně jako teď s dcerou.

 • Co vás na mateřství překvapilo?

Vše je to nové. Změnilo mi absolutně život. Možná mě překvapilo to, jak moc mě to baví a jak věci, které pro mě dřív byly nepostradatelné, najednou nechybí.

Se svou největší kamarádkou Andreou Kerestešovou, která má stejně starého chlapečka.
archiv Lenky Zahradnické

 • Máte hodné miminko, které často spí, či je to akční holčička?

Jasmínka je temperamentní dítko. Je to lvice bojovnice. Takže asi toliko jako odpověď.

 • Chtěla byste, aby se z dcery jednou stala herečka?

Já bych si nejvíc přála, aby vyrůstala ve svobodné zemi. Každá máma chce vidět své dítě šťastné a já jí podpořím ve všem, co ji šťastnou udělá.

 • Vím, že je brzy, vaše holčička je ještě malá, ale přála byste si do budoucna ještě jedno nebo více dětí?

Je vážně brzy, ale nechtěla bych, aby Jasmínka byla jedináček. Sama jsem ze tří dětí a vzpomínám na to jako na nejhezčí dětství. Takže uvidíme, co nám život přinese.

Lenka svou dceru miluje nade vše, ale ví, že i ona sama potřebuje na sebe čas, aby se zrelaxovala.
archiv Lenky Zahradnické

 • Co říkáte na kojení na veřejnosti? Jste pro, nebo je to spíš intimní záležitost?

Je to velice intimní věc, nicméně s kojením na veřejnosti problém nemám. Sama kojím kdykoliv je potřeba. Ale snažím se jistou míru intimity zachovat alespoň plenkou.

 • Máte s dcerkou zavedený režim, či soudíte, že je to spíš svazující, a na režim si nehrajete?

Když už mám pocit, že nějaký jakžtakž režim je, hned další týden mě vyvede z omylu. Takže se snažím to brát tak, jak to je, a na nic si moc nezvykat. 

 • Máte pro novopečené maminky nějakou radu, jak zvládat starost o miminko?

Nerada bych se stavěla do role zasloužilé matky rádkyně, protože si myslím, že mi to nepřísluší. Jediná rada, která alespoň u mě funguje na sto procent, je poslouchat svoji intuici. Každá máma cítí, co je pro její miminko nejlepší, jen se často necháme svést z cesty.

S partnerem si nový život s miminkem náramně užívají.
archiv Lenky Zahradnické

 • Máte vůbec čas relaxovat?

Mám skvělého muže, skvělé babičky a kamarády, takže mi to umožňují. Můžu si zajít na jógu, projít se sama se psem, dojít si na masáž či do sauny. Prostě vše jako předtím, jen s tím rozdílem, že potom nejdu na víno a nevrátím se ve 3 ráno.

(luc)

 

Diskuze

reklama