Víte, co je to hypermesis gravidarum? Trpí jím i vévodkyně Kate

11. Listopadu 2017
Víte, co znamená hyperemesis gravidarum? Jde o nadměrné zvracení v těhotenství, které dokáže pořádně potrápit. Své o tom ví i vévodkyně Kate Middleton.

Velká část z vás si s těhotenskými nevolnostmi užila svoje, a tak asi ví, že v takové situaci je téměř nemožné dělat cokoli jiného. Hyperemesis gravidarum je nadměrné zvracení v těhotenství, které těhotnou ženu natolik paralyzuje, že je například neschopná vstát z postele.

Tuhle komplikaci by is nikdo z nás nepřál.
the sun.co.uk

Toto nadměrné zvracení se objevuje především od prvního do čtvrtého měsíce, kdy postupně vymizí. Příčina však není jasná, a tak ji lékaři nedokáží podchytit a těhotná takový stav musí snést.

Časté a dlouhotrvající zvracení je pro matku i plod nebezpečné, tudíž je často nutná hospitalizace. Své o takovýchto problémech ví i vévodkyně z Cambridge, Kate – , rodným jménem Catherine Elizabeth Middleton (35). Ta si hyperemesis gravidarum gravidarum užila u prvního, druhého a nyní i u třetího těhotenství.

 

hyperemesis gravidarum

  • Lat. nadměrné zvracení těhotných, které se někdy objevuje zhruba od 1. do 4. měsíce těhotenství. Příčina není zcela jasná, význam mají hormonální změny. Masivní a dlouhotrvající zvracení těhotnou ohrožuje ztrátami tekutin i živin, proto je v některých případech nutná i hospitalizace. Vyšetřují se minerály a stav vnitřního prostředí, ketolátky v moči, jaterní testy. V lehčích případech zvracení se uplatňují režimová a dietní opatření, v těžších případech se někdy podávají antiemetika. V těžkých případech je nutná infuzní terapie a korekce poruch. 

(kri)

Diskuze

reklama