5 nepříjemných změn, které vás mohou postihnout po porodu

8. Prosince 2017
Zapojte svou fantazii.
Zdroj Instagram
Porod je nejen obrovská změna pro váš dosavadní život, ale především pro vaše tělo. To se musí vypořádat s obrovskými změnami a hormonálními výkyvy, které bohužel i negativně ovlivňují jeho celkový chod. Na co byste měla být pro jistotu připravena, než na svět přivedete vytouženého potomka?

 

  • 1. Únik moči

Někdy se stává, že kromě plenek pro miminko musíte řešit i pomůcky na únik moči pro dospělé. Nestyďte se ale za to. Nejste jediná, kterou takový problém postihl. Maminky o tom nechtějí moc mluvit, ale spousty z nich si s tímto nepříjemných zážitkem láme hlavu. Jde opravdu jen o dočasný problém způsobený tím, že během porodu hlava dítěte tlačila na boční stěnu pochvy, a tak se nervy na těchto místech staly dočasně necitlivými. Ale regenerují se rychle, takže poporodní inkontinence může trvat jen pár dní, někdy týdnů.

Bohužel se občas stává, že po porodu budete řešit únik moči.
Instagram

  • 2. Vystouplé bříško

Mnoho žen je nešťastných z toho, jak po porodu vypadá. Doufaly, že se jejich tělo vrátí po narození miminka do „původního stavu“, ale to se moc často neděje. Hlavně nezačínejte hned cvičit, ale počkejte, až vám to po šestinedělí povolí váš gynekolog. Věřte tomu, že se brzy dáte do kondice. Miminko vás totiž donutí k neustálému pohybu, že si za chvíli ani nevzpomenete, že ještě nemáte ploché břicho. Děloze nějakou dobu trvá, než se zatáhne.

  • 3. Oteklé nohy

Některé z maminek mohly zažít napuchlé nohy už v těhotenství, kdy si připadaly jako slon. Bohužel to některé čeká i po porodu. Vzniká to proto, že krev ze zmenšující se dělohy a infuze nelze tak jednoduše z těla vypudit, a proto se pak usadí v nohách. Nepanikařte. Většinou se takový edém do deseti dnů sám od sebe ztratí.

Může se stát, že vám po porodu nohy dost natečou.
Instagram

  • 4. Vypadávání vlasů

Zvykla jste si v těhotenství, že se z vašich vlasů stala pořádně hustá hříva? Hormony zajistily dobré živení všech koutů vašeho těla, tudíž i vlasů. Máme ale pro vás bohužel špatnou zprávu. Většině novopečených maminek bezchybný culík nevydrží a vlasy začnou samy od sebe vypadávat. Většinou se tak děje kolem dvanáctého týdne po porodu. Ale nezoufejte, že byste zůstaly plešaté. Pak se vše zase začne ubírat tím správným směrem a maximálně do roka máte svou hřívu zpět.

  • 5. Hemoroidy

Opravdu velmi nepříjemný a bolestivý problém. Můžete ho pocítit při běžném sezení. Jak na ně vyzrát? Vyzkoušejte studené obklady, léčivé ubrousky na hemoroidy po stolici, sedavé lázně či mastičky, které vám doporučí v lékárně.

(luc)

 

Diskuze

reklama